Pełna sala na wykładzie o psychoterapii

20 listopada w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni w ramach cyklu „Bochniacy z pasą” odbyło się spotkanie z Martą Katolo – psychologiem i psychoterapeutą. Tematem spotkania była psychoterapia i jej miejsce we współczesnym świecie.

Prelegentka rozpoczęła swój wykład od przyjrzenia się etymologii słowa psychoterapia, którego znaczenie bywa różnie rozumiane w zależności od podejścia, w której pracuje dany specjalista. Zaproszona zwróciła też uwagę na różnice pomiędzy trzema zawodami związanymi z leczeniem psychiki: psychiatrą, psychologiem i psychoterapeutą. Każda z profesji odgrywa ważną rolę w procesie uzdrawiania pacjenta, jednakże nie należy mylić kompetencji poszczególnych osób.

Marta Katolo uważa, że po pomoc psychoterapeuty sięgać można w różnych sytuacjach i momentach życia. Z jednej strony psychoterapia jest szansą dla osób cierpiących na zaburzenia lękowe, depresyjne i psychosomatyczne oraz na inne problemy zdrowia psychicznego, z drugiej – stanowi ona narzędzie samopoznania, rozwoju osobistego oraz daje możliwość coraz pełniejszego stawania się sobą. Psychoterapia może też okazać się niezastąpiona w sytuacji, w której człowiek przeżywa życiowy kryzys – pomaga bowiem zmierzyć się z trudną sytuacją i przepracować ją w taki sposób, by stała się zasobem, czymś, co pogłębia osobiste doświadczenie i człowieczeństwo.

Osobną część wykładu stanowił opis sytuacji, w jakiej znajduje się psychoterapia w Polsce. W obecnej chwili w naszym kraju brak jest uregulowań prawnych dla zawodu psychoterapeuty, co przysparza wielu nieporozumień oraz daje pole do nadużyć. Istotną gwarancją dla osób chcących skorzystać z psychoterapii są certyfikaty psychoterapeutyczne wydawane przez organizacje specjalistów w Polsce i na świecie – terapeuci posiadający takie certyfikaty mają spełnione podstawowe warunki i wymogi tego zawodu (m.in. wymóg odbycia własnej psychoterapii, pracy pod superwizją itp.).

Podczas swego wystąpienia, prelegentka zwróciła też uwagę na liczne stereotypy, którymi obwarowany jest temat zdrowia psychicznego (omówiła między innymi zagadnienie normy psychicznej oraz różnych modeli zdrowia i choroby, które stosuje się we współczesnych podejściach leczenia zaburzeń). Zaznaczyła, że w dzisiejszym rozumieniu zdrowie to coś więcej, niż tylko brak choroby. Zdrowie psychiczne to również wypełnianie możliwości rozwojowych tkwiących w każdym człowieku, osiąganie przez niego własnych celów życiowych – i tym kierunkom w szczególności sprzyja psychoterapia prowadzona w nurcie humanistyczno-egzystencjalnym.

W dalszej części spotkania Marta Katolo przedstawiła wiodące na świecie nurty psychoterapii i krótko scharakteryzowała każdy z nich. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się, jak różne podejścia prezentują przedstawiciele takich szkół psychoterapii, jak: terapia psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna i humanistyczno-egzystencjalna. Do ostatniego nurtu należy między innymi psychoterapia Gestalt, której prelegentka poświęciła nieco więcej czasu z racji tego, iż sama pracuje w tym paradygmacie. Warto w tym miejscu nadmienić, iż każde z podejść psychoterapeutycznych jest na swój sposób dobre i nie ma jedynej „właściwej” drogi dobrej dla wszystkich. Tak, jak wielu jest ludzi, wiele typów osobowości, wiele punktów widzenia – tak wiele jest podejść w psychoterapii, a każde z nich zakorzenione jest w innej filozofii, wizji człowieka i jego życia – uważa Marta Katolo.

Spotkanie zakończyła seria pytań od uczestników spotkania, co świadczy o dużym zainteresowaniu tematyką wieczoru.