„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Jaka jest najskuteczniejsza forma zapobiegania chorobom?

Informowanie i propagowanie to główne cele jakie postawił sobie Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Bochni podczas Europejskiego Tygodnia Szczepień.

Europejski Tydzień Szczepień jest obchodzony w dniach 20-26 kwietnia, został objęty patronatem Światowej Organizacji Zdrowia. Przedsięwzięcie polega na informowaniu, jego celem jest propagowanie szczepień jako najskuteczniejszej formy zapobiegania chorobom. – Cały czas w punktach szczepień i ośrodkach zdrowia na terenie powiatu dostępne są ulotki i materiały. Rodzice są informowani przez lekarzy o konieczności szczepień jakie są zalecane i obowiązkowe. Akcja propaguje szczepienia, żeby ludzie mieli świadomość, że warto jest szczepić – powiedziała Aneta Chełmecka z bocheńskiego sanepidu.

Każdego roku Główny Inspektorat Sanitarny wprowadza tzw. Programu Szczepień Ochronnych. Na liście znajduje się wykaz szczepień obowiązkowych i zalecanych. W Polsce szczepienia obowiązkowe dotyczą dzieci i młodzież do 18. roku życia i osoby szczególnie narażone na zakażenie. To jakie szczepionki znajdą się na liście zależy m.in. od sytuacji epidemiologicznej w kraju.