Obchody II wojny światowej w Bochni – zdjęcia

1 września w 73. rocznicę hitlerowskiej inwazji na Polskę, odbyły się uroczystości, podczas których parlamentarzyści, władze Powiatu i władze Miasta oraz mieszkańcy Bochni i licznie przybyłe delegacje oddali hołd poległym w obronie ojczyzny.

Obchody rozpoczęła Msza Święta w kościele św. Pawła Apostoła w Bochni pod przewodnictwem księdza prałata Jana Nowakowskiego. Po zakończonym nabożeństwie nastąpił uroczysty przemarsz w asyście orkiestry dętej z Grobli na cmentarz św. Rozalii, gdzie odbyły się główne uroczystości. Obchody na płycie cmentarza rozpoczęły się od przemówień posłów: Edwarda Czesaka i Jana Ziobry oraz odczytanego listu posła Włodzimierza Bernackiego.

Tegoroczne uroczystości miały szczególne znaczenie, bowiem uczestniczyły w nich delegacje z miast partnerskich: Niemiec, Ukrainy oraz Słowacji. Szczególnym gościem, który zabrał głos był Erich Schaper, Burmistrz Miasta Bad Salzdetfurth. Nawiązał on do cierpień jakich doświadczyli Polacy z rąk narodu niemieckiego, wyrażając jednocześnie nadzieję, że już nigdy z ziemi niemieckiej nie nadejdzie sygnał do kolejnej wojny.

Po przemówieniu gospodarza miasta Bad Salzdetfurth głos zabrali: Tomasz Całka Wicestarosta Bocheński oraz Stefan Kolawiński Burmistrz Bochni. Podziękowania dla uczestników uroczystości w imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej złożył dr hab. Teofil Wojciechowski.

Następnie odbył się Apel Poległych poprowadzony przez mjra Krzysztofa Łukawskiego z JW „Nil”, a po nim obecne delegacje złożyły biało-czerwone wiązanki kwiatów. Wśród nich wyróżniały się bukiety delegacji miast partnerskich nawiazujące do barw narodowych.

Warto zaznaczyć, że do wzruszającego i zarazem wymownego momentu doszło pod koniec uroczystości. Wówczas przed zgromadzonych gości wyszła Pani Cecylia Dźwigaj-Wanicka, Prezes Bocheńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, która na znak pojednania uścisnęła dłoń niemieckiemu burmistrzowi Ericowi Schaperowi. Ten spontaniczny gest spotkał się z uznaniem obecnych na uroczystości osób, w sposób szczególny przeżywany był przez delegację z Niemiec.