Rozlicz się z fiskusem na czas

Z końcem kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych. Po niżej przedstawiamy zestaw niezbędnych informacji oraz harmonogram pracy Urzędu Skarbowego w Bochni.

Jak od lat, również i w tym roku bocheński Urząd Skarbowy spodziewa się, w ostatnim tygodniu kwietnia, prawdziwego oblężenia petentów chcących złożyć swoje rozliczenia. W związku z tym, jak poinformował nas Krzysztof Fortuna z bocheńskiego Urzędu : – Od 27 do 30 kwietnia pracujemy do godziny 18.00, dodatkowo na 25 kwietnia została zaplanowana „sobota pracująca”, w godzinach 9.00 – 13.00 będziemy przyjmować zeznania i ewentualnie udzielać informacji lub poprawiać błędy.

„Skarbówka” w Bochni już wcześniej organizowała różne formy pomocy dla płatników, mające ułatwić im przejście przez gąszcz przepisów. W każdy czwartek od początku miesiąca w Urzędzie prowadzono otwarte warsztaty dotyczące rozliczania dochodów uzyskanych poza granicami kraju oraz na temat ulg podatkowych.

W tym roku, po raz pierwszy w naszym kraju, wszyscy obywatele mogą składać swoje oświadczenia poprzez internet. Jest to duże ułatwienie dla osób nie będących w stanie wyjść z domu. – Od 9 kwietnia Ministerstwo Finansów uruchomiło serwis www.szybkipit.pl. W trybie on-line można składać PIT- 37. Jeżeli rozliczenie jest indywidualne, wtedy nie ma żadnych dodatkowych formalności, już można je przesyłać bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Natomiast przy wspólnym rozliczeniu małżonków, musi zostać dodatkowo wypełnione pełnomocnictwo małżonka do wysłania w jego imieniu internetowego formularza, i przesłane w formie papierowej do nas – objaśnił Krzysztof Fortuna.

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów możemy przeczytać: Interaktywny formularz za pomocą którego będzie można wypełnić i wysłać zeznanie roczne PIT-37 należy pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl. Nowa usługa skierowana jest do podatników składających zeznania roczne PIT-37, w tym dla osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem. W tym przypadku małżonek składającego zeznanie musi upoważnić go do złożenia zaznania w jego imieniu. Pełnomocnictwo przesyła się w formie papierowej na druku UPL-1 do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem www.mf.gov.pl .

Tradycyjnie już osoby, które z różnych przyczyn nie mogą zjawić się w urzędzie osobiście, mają możliwość listownego przesłania dokumentacji podatkowej. – W tym wypadku jako termin zgłoszenia zeznania, liczy się data stempla pocztowego, ważne by zrobić to do 30 kwietnia, nie ważne jaką drogą – przypomina K. Fortuna.

A co mają zrobić spóźnialscy i zapominalscy? Na to nie ma rady – w takiej sytuacji podatnik bierze niejako odpowiedzialność na siebie. Bądź co bądź, na dopełnienie formalności są 4 miesiące, jest to obowiązek obywatela, który musi terminów przestrzegać. Jeżeli zeznanie zostanie złożone po 30.04 to płatnik musi się liczyć z konsekwencjami karno–skarbowymi – podkreślił pracownik Urzędu w Bochni.

Urząd Skarbowy ma prawo do nałożenia kary grzywny skarbowej. Nieterminowe złożenie rozliczenia podatkowego wedle kodeksu karnego skarbowego jest wykroczeniem skarbowym i podlega karze finansowej o rozpiętości od 112,6 zł do 5630 zł. Wysokość grzywny naliczana jest w zależności m.in.: od ilości przekroczonych dni, czy płatnik ma zwrot czy dopłatę podatkową, czy notorycznie nie przestrzega terminów składania zeznań.