Ojciec Święty wciąż wśród nas

Kiedy został wybrany na tron papieski, w Polsce wybuchła euforia, umocniła się nadzieja, a ludzi połączyła solidarność. Kiedy odszedł do Domu Pana, cały kraj pogrążył się w żałobie jednoczyliśmy się w bólu i modlitwie, znów byliśmy solidarni.

Za dwa dni będziemy obchodzić kolejną rocznicę śmierci naszego Wielkiego Rodaka, Jana Pawła II. Jego wybitna postać miała duży wpływ na życie, kształt całego narodu, a Jego wybór na papieża był przełomowym momentem w historii Polski. Dziś, cztery lata po śmierci Ojca Św., wciąż żywa jest pamięć o Nim. W tym czasie, w bocheńskim rejonie wiele się wydarzyło: konkursy, wystawy, koncerty, nabożeństwa, pomniki, publikacje, wszystko w hołdzie i podziękowaniu dla Największego z Polaków.

W kilka dni po otrzymaniu wiadomości o śmierci, na nadzwyczajnej sesji, Rada Miasta podjęła uchwałę o wzniesieniu Pomnika Ojca Świętego w sąsiedztwie Bazyliki Świętego Mikołaja oraz o ufundowaniu Figur Jana Pawła II dla bocheńskich Kościołów: Świętego Pawła, Świętego Jana Nepomucena.
Kolejnym projektem, który wyszedł ze strony Magistratu był postulat nazwania drogi KN2 czyli obwodnicy północno-zachodniej Bochni, która ma powstać do połowy 2010 r., Alejami Jana Pawła II.

Również bocheńska młodzież ma wiele pomysłów na uczczenie osoby Ojca Św. Gimnazjaliści z Dwójki złożyli petycję podpisaną przez niemal wszystkich uczniów, aby ich szkole – jedynej w mieście nie posiadającej patrona – nadać imię Jana Pawła II. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 stworzyli żywą flagę papieską. Młodzież z gminy Żegocina bierze udział w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II. Natomiast w Lipnicy Murowanej dzieci i młodzież z terenu Gminy Lipnica Murowana tworzą prace w konkursie plastycznym zatytułowanym ” Twarze Jana Pawła II „.

Przygotowywano także wiele apeli i koncertów, w których młodzi licznie brali udział, m. in. uczniowie Gimnazjum Nr 1 i Ekonomika przygotowali wraz z nauczycielami religii, spektakl „Tryptyk Rzymski”, który był prezentowany w Oratorium Świętej Kingi, w I LO powstał montaż słowno-muzyczny „Jan Paweł II i wolność”, pod kierownictwem ks. Krzysztofa Czecha, uczniowie bocheńskiej Szkoły Muzycznej dali wiele koncertów upamiętniających Jana Pawła II.

Wielokrotnie też przy okazji różnych rocznic związanych z osobą Papieża, środowisko uczniowskie łączyło się na wspólnej modlitwie, aby jak podkreślano podziękować Ojcu Świętemu za troskę, miłość i stałą uwagę jakie Jan Paweł II kierował do ludzi młodych.

Został zorganizowany także bieg uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych z Bochni oraz szkół średnich do 3 papieskich pomników – Parafie: Św. Pawła Apostoła , Św. Mikołaja, Św. Jana Nepomucena.

Wielkim wydarzeniem są też coroczne rajdy Szlakiem Papieskim, liczącym 14 km. długości, który przemierzają 18 maja, grupy parafian i młodzieży. Otwarcie i poświęcenie szlaku Niegowić – Jaroszówka – Łapanów, odbyło się 18 maja 2000 r. w Łapanowie, w 80-tą rocznicę urodzin Jana Pawła II.
Wiele szkół z powiatu bocheńskiego przystąpiło do Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, która została powołana na mocy Dekretu Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca z dnia 4 sierpnia 2006r. W jej gronie znalazły się: Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rajbrocie, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Lipnicy Wielkiej, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II w Bochni i Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łapanowie.

Instytucje kulturalne i otoczenie artystów z Bochni również włączało się w obchody uroczystości papieskich. Odbył się m. in. koncert ku czci Jana Pawła II w Kościele Św. Pawła Apostoła w Bochni. Muzycy: Wiktor Czumak i Siergiej Maksymow – grający na akordeonach, wykonali ulubione utwory Jana Pawła II, którymi był witany podczas zagranicznych pielgrzymek. W Bazylice Św. Mikołaja miał miejsce koncert „Wielka Msza – Jan Paweł II” w wykonaniu artystów z Austrii, została ona skomponowana w roku 2004 przez austriackiego kompozytora Geralda Spitznera. Z okazji Dni Papieskich występy dawały: Kapela Bochnianie, zespół „DWOOTHO” oraz bocheńskie chóry.

Wiele razy organizowano wystawy w muzeach, domach kultury, jak i na płycie bocheńskiego Rynku. W Galerii Miejskiego Domu Kultury można było obejrzeć wielkogabarytowe fotografie Arturo Mari, Baik Nam Sik, podczas wystawy „Jan Paweł II – Apostoł Pokoju”. Została przygotowana prezentacja pt. „On pośród nas. Okulice (1972) – Lipnica Murowana (1976) – Bochnia (1985)”, obrazująca związki Jana Pawła II z bocheńszczyzną. W Muzeum Ziemi Wiśnickiej pokazywano ekspozycję poświęconą cierpieniu Papieża Polaka. Fotografie i inne eksponaty ukazujące ostatnie lata życia Ojca Św. zgromadzono pod hasłem: Jan Paweł II Lourdes – cierpienie i nadzieja. W Miejskim Domu Kultury urządzona została wystawa fotograficzna Stanisława Markowskiego zatytułowana: „Ojczyzno Moja. Ojciec Święty Jan Paweł II i Polska w Czas Bólu i Nadziei 1979 – 1989”.

Od listopada 2008r. przez cały rok, na zamku w Nowym Wiśniczu, można oglądać pomniki Jana Pawła II w skali 1:1. Ich autorem jest pochodzący z Wiśnicza prof. Czesław Dźwigaj, który wykonał już 65 pomników Papieża Polaka. wśród których pierwszym wykonanym przez profesora pomnikiem jest ten w Okulicach. Pomnik został odsłonięty w 1987 roku, w 25 rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Okulickiej, w której brał udział jeszcze kardynał Karol Wojtyła. To nie jedyny pomnik papieski znajdujący się na ziemi bocheńskiej. W samej Bochni, w każdej z trzech parafii stoją figury z podobiznami Ojca Św. Oprócz tego w Szkole Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II mieści się Jego popiersie, podobnie jest w Łapanowie, w Zespole Szkół im. Jana Pawła II oraz w Łąkcie Górnej, gdzie również Zespół Szkół nosi imię Jana Pawła II. Nowy Wiśnicz także posiada pomnik Ojca Św. na placu Kościelnym przy kościele p.w. Wniebowzięcia NMP.
W sąsiednim, wielickim powiecie, zostały wzniesione dwa, wyjątkowe pomniki Papieża. W Niegowici, przy kościele p.w. Wniebowzięcia NMP – stoi jedyny na świecie pomnik ks. wikarego Karola Wojtyły, a Wieliczce, w Kopalni Soli, w kaplicy św. Kingi – powstał pierwszy na świecie pomnik Jana Pawła II wykuty w soli.

W kręgach literackich temat życia, pontyfikatu oraz kapłaństwa Jana Pawła II został też wielokrotnie przywołany. W siedzibie stowarzyszenia Civitas Christiana miało miejsce spotkanie z autorami książki „Biskup Karol Wojtyła. Pięćdziesięciolecie sakry biskupiej 1958-2008”. A bocheńska pisarka Zofia Wiśniewska napisała książkę „Na papieskim szlaku”, w której wykorzystując nagrane na dyktafon wspomnienia p. Marii Trzaskowej z Niegowici oraz rozmowy z ludźmi, którzy znali wikarego Karola Wojtyłę, opisała początek drogi kapłańskiej pierwszego Polaka papieża.

Nie tylko instytucje i urzędy pamiętają o ‘naszym’ Papieżu, również osoby prywatne przyłączają się do wielu akcji. Nocą, w dzień pogrzebu Ojca Św., z trzech parafii bocheńskich wyruszyły na Rynek „Marsze Światła”, bochnianie nieśli w rękach świece, które również płoną w oknach domów w rocznicę śmierci oraz w Dniu Papieskim, co roku. Aby, przyszłym pokoleniom, dać świadectwo wielkiego hołdu i czci, jaką darzyli Papieża – Polaka bochnianie, została przekazana, do muzeum, flaga w barwach papieskich, na której składano podpisy. Mieszkańcy Bochni mogli też wpisywać się do księgi kondolencyjnej, która trafiła do archiwum miasta. Niejednokrotnie gromadzono się w kościołach, na Placu Sanktuaryjnym, na Rynku na wspólnych wieczornych apelach, całonocnych czuwaniach i Mszach świętych, podczas których wierni modlili się o rychłe wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II. Rekordowa liczba bochnian zebrała się wieczorem 7 kwietnia 2005 roku, dzień przed pogrzebem Ojca Św. Proboszcz Parafii Św. Mikołaja Prałat dr Zdzisław Sadko poinformował, że komunii tego wieczora udzielono ponad 10 tysiącom osób. Nasza pamięć i szacunek ma także wymiar materialny. W Dzień Papieski w diecezji tarnowskiej, podobnie jak w całej Polsce, zbierane są ofiary na rzecz Fundacji ‘Dzieło Nowego Tysiąclecia’, która wspiera uzdolnioną młodzież pochodzącą z niezamożnych rodzin. Fundację powołano do życia w 2000 roku jako organizację, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych.

Rok 2008,w Gdowie, był Rokiem Papieskim, uroczyście inaugurowanym przez kard. Stanisława Dziwisza 3 stycznia, dla upamiętnienia 60 rocznicy przyjścia Wikarego do parafii w Niegowici. Karol Wojtyła, późniejszy Papież, przybył do małej podkrakowskiej wioski 27 lipca 1948 r.

W tym roku, już tradycyjnie, w naszym mieście będą organizowane uroczyste obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II, ich program zamieściliśmy tutaj.