Muzeum: Jak przywrócić Bochni charakter miasta salinarnego?

Swój pomysł na to przedstawią Joanna Świątek i Anna Wojciechowska, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, autorki dyplomu „Rewitalizacja Plant Salinarnych i rewaloryzacja zabudowy salinarnej w Bochni” wykonanego w Zakładzie Historii Architektury XIX i XX wieku oraz Modernizacji i Rekonstrukcji Obiektów.

Często zastanawiamy się, co zrobić, żeby Bochnia była miastem atrakcyjnym? Aby nam się dobrze w nim żyło, mieszkało, by było nowoczesne. – Przede wszystkim warto zapytać: czy zdajemy sobie sprawę z tego, co posiadamy? – piszą w zaproszeniu na spotkanie mgr inż. arch. Joanna Świątek i mgr inż. arch. Anna Wojciechowska.

Dzisiejsze prelegentki uważają, że na pierwszy rzut oka możemy stwierdzić, że oprócz Kopalni, Bazyliki i Muzeum, w Bochni nie ma zbyt wielu zabytków. Niejednokrotnie zapytani przez turystę o miejsca warte zobaczenia, mamy problem z wymienieniem innych atrakcji. A na przykład ulica Regis i położone przy niej Planty Salinarne obfitujące w cenną zabudowę historyczną? – Takich obiektów o ukrytej tożsamości jest wiele. Tylko kto o tym pamięta? Bo czy zapomniane, zaniedbane budynki mogą być interesujące? Oczywiście, że mogą! Mamy na to pomysł – dodają.

Spotkanie rozpocznie się dzisiaj o 17.30 w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.