I LO: uczniowie poznają historię Żydów z Bochni

Uczniowie drugiej klasy z Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni rozpoczną dziś udział w warsztatach Szkoły Dialogu – programu fundacji Forum Dialogu Między Narodami, w którym młodzież zapoznaje się z żydowską przeszłością swoich miejscowości.

W 2012 r. projekt Szkoła Dialogu realizowany będzie w 50 polskich szkołach. Na terenie województwa małopolskiego oprócz liceum z Bochni w projekcie biorą udział również szkoły z Tarnowa oraz Wadowic.

Szkoła Dialogu to program edukacyjny, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach czterech warsztatów uczniowie, pod kierunkiem trenerów Forum Dialogu, odkrywają historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowują projekt, który ma na celu jej upamiętnienie. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU. Program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Na pierwszych dwóch warsztatach, licealiści z Bochni poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską. 16 maja br., uczniowie poprowadzą dla trenerów Forum spacer ulicami swojego miasta, samodzielnie wyznaczoną trasą, w poszukiwaniu śladów istnienia lokalnej społeczności żydowskiej.

Pierwsi Żydzi osiedlili się w Bochni w XV w. Zamieszkiwali oni rejony ulic: Żydowskiej, Kowalskiej, Szewskiej, Solnej Góry i Trudnej i trudnili się lichwą, handlem, rzemiosłem; byli właścicielami domów i placów oraz urzędnikami w miejscowej kopalni soli. Na początku XX w. w mieście pojawiły się chasydzkie domy modlitwy a w 1932 zaczęto budowę synagogi. W 1939 r. w Bochni mieszkało ok. 3 tys. Żydów, co stanowiło ok. 20% całej populacji Bochni. W 1941 naziści utworzyli w Bochni getto. Wciągu kilku lat jego istnienia, w getcie uwięziono łącznie ok. 15 tys. Żydów z okolicznych wsi oraz Krakowa i Mielca. Większość z nich zamordowano w czasie dwóch likwidacji getta w 1943 i 1944 r. Dziś po Żydach z Bochni zachował się budynek synagogi przy ul. Trudnej, pięć dawnych domów modlitwy, budynek rzeźni rytualnej oraz cmentarz, na którym znajduje się ok. 700 macew. W 2006 r. odsłonięto pomnik ku czci ofiar bocheńskiego getta na skwerze u zbiegu ul. Niecałej i Solnej Góry.

Uczniowie zapewne uwzględnią te miejsca w przygotowanej przez siebie trasie spaceru. Po zakończeniu cyklu warsztatów będą mieli okazję poprowadzić wycieczkę po raz drugi, dla samodzielnie określonej grupy mieszkańców. Sprawozdanie z niej, weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na przełomie grudnia i stycznia 2012/2013 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu.

Terminy warsztatów: 13 IV, 25 IV, 16 V, 23 V.