Jak zostać programistą i tworzyć patenty? Spotkania ze Sławomirem Janczewskim

Mało kto wie, ale w Żegocinie mieszka programista i właściciel patentów w USA. Sławomir Janczewski, który opracował programy do telemetrii samochodów rajdowych – proponuje młodym adeptom informatyki spotkania połączone z wykładami na temat pierwszych kroków w profesjonalnym programowaniu komputerowym i pracy wynalazcy, czyli autora patentów.

Spotkania ze Sławomirem Janczewskim – szansa dla młodych programistów

Sławomir Janczewski – programista, który opracował programy do telemetrii samochodów rajdowych – proponuje młodym adeptom informatyki spotkania połączone z wykładami na temat pierwszych kroków w profesjonalnym programowaniu komputerowym i pracy wynalazcy, czyli autora patentów.

Sławomir Janczewski urodził się w Rzeszowie, gdzie ukończył technikum elektroniczne. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, skąd – z powodów politycznych – był zmuszony wyjechać do Stanów Zjednoczonych. W USA otrzymał azyl polityczny.

Za granicą pracował jako programista i napisał programy do telemetrii samochodów rajdowych. Jest autorem patentów: „Obiektowy Język Programowania Współbieżnego, Metoda Programowania i Wieloprocesorowy Komputer”, „Obiektowe Wspomaganie Przydziału Zasobów we Współbieżnym Programowaniu” w Stanach Zjednoczonych i Europie. Po kilkunastu latach pobytu w Stanach Zjednoczonych powrócił do Polski, ale – jak przyznaje – żałuje, że do ojczyzny nie udało mu się przenieść niektórych wzorców: – Mamy bardzo utalentowanych ludzi, ale ich cała energia zostaje zmarnowana na bezsensowne sprawy.

Syn Sławomira Janczewskiego, Aleksander, jest w klasie 5 szkoły podstawowej i już odnosi sukcesy w konkursach matematycznych, jest kilkakrotnym laureatem m.in. międzynarodowego konkursu „Kangur Matematyczny”. Sam programista przyznaje, że nie miał wątpliwości co do wyboru kraju, w którym powinny kształcić się jego dzieci: – W USA poziom nauczania jest bardzo niski, w Polsce natomiast nieporównywalnie wyższy.

Mimo zdecydowanie wyższego poziomu kształcenia młodzieży, rzadko zdarza się, by w polskich szkołach uczniowie mogli „spotkać się” z zaawansowanym programowaniem, wiele do życzenia pozostawia również stan przygotowania do praktycznego wykorzystania wiedzy i właściwego jej sprzedania – twierdzi pan Sławomir. Jakie rady mogą więc być przydatne dla młodych ludzi, którzy myślą o programowaniu komputerowym jako o przyszłym zajęciu? – Istotą programowania nie jest wiek, w którym się zaczyna, ale podejście – przyznaje. – Jestem chętny, by moją wiedzę i doświadczenie przekazać młodzieży. Musimy spróbować wykorzystać ogromny potencjał naukowo-techniczny, jaki posiadamy – dodaje.

Osoby zainteresowane programowaniem i chętne na spotkania połączone z wykładami Sławomira Janczewskiego, mogą skontaktować się z nim mailowo poprzez adres: faza@faza.com.

Rozmawiał: Dariusz Badyla