Rada miejska również broni Sądu w rezolucji

Radni miasta Bochni, podobnie jak w środę radni powiatu, przyjęli rezolucję w sprawie wyrażenia stanowiska wobec planów likwidacji Sądu Rejonowego. Tekst został przyjęty przez aklamację.

REZOLUCJA

Rady Miasta Bochnia

w sprawie wyrażenia stanowiska wobec planów likwidacji Sądu Rejonowego w Bochni

Rada Miasta Bochnia apeluje do Ministra Sprawiedliwości o zrewidowanie planów reorganizacji systemu sądowniczego w Polsce, które skutkować mają likwidacją Sądu Rejonowego w Bochni.

W ocenie Rady Miasta Bochnia likwidacja Sądu Rejonowego w Bochni, który zasięgiem swojego działania obejmuje teren powiatu bocheńskiego, liczącego ponad 100 tysięcy mieszkańców, znacznie ograniczy ich dostęp do wymiaru sprawiedliwości i zwiększy społeczne koszty jego funkcjonowania.

Bocheński sąd funkcjonuje nieprzerwanie od połowy XIX wieku, działając
w tym samym budynku. Przez te wszystkie lata składał się na system władz lokalnych, będąc immanentną częścią sfery publicznej miasta.
Rocznie do tego sądu wpływa kilkanaście tysięcy spraw, co jednoznacznie wskazuje, że planowana do zlikwidowania jednostka jest potrzebna ludności. Należy podkreślić, że sąd w Bochni jako jeden z nielicznych sądów rejonowych w Polsce dysponuje Wydziałem Pracy, który rozpatruje sprawy z powiatów bocheńskiego i brzeskiego, czyli dotyczące ponad 200 tysięcy osób.

Przeciwko likwidacji bocheńskiego sądu przemawia również efektywność jego pracy – w ostatnim roku sprawozdawczym osiągnął on o połowę lepsze wyniki
w sprawności prowadzenia postępowań, aniżeli wskazują średnie ogólnopolskie. Ponadto wydatki z budżetu państwa związane z przeprowadzeniem jednej przeciętnej sprawy nie są w Bochni wyższe, niż te w wielkich sądach.

Niezwykle istotna jest również kwestia zaufania obywateli do swojego Państwa. Działania organów państwowych powinny sprawiać na obywatelach wrażenie racjonalnych, a decyzja o likwidacji Sądu Rejonowego w Bochni wywrze przekonanie u mieszkańców powiatu bocheńskiego, że Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma spójnej, wieloletniej wizji rozwoju systemu sądownictwa. W ciągu ostatnich kilku lat wydano bowiem około 12 milionów złotych na remont i modernizację zabytkowego budynku sądu, tworząc jednostkę przystosowaną do samodzielnego funkcjonowania. Tymczasem likwidacja tego sądu, a utworzenie w jego miejsce trzech wydziałów zamiejscowych sądu w Brzesku postawiłaby pod znakiem zapytania celowość poniesienia tak wysokich nakładów finansowych.

Zdaniem samorządów powiatu bocheńskiego likwidacja Sądu Rejonowego
w Bochni zwiększy koszty społeczne wymiaru sprawiedliwości, bowiem w niektórych przypadkach mieszkańcy nie uzyskają kompleksowej obsługi w okrojonej jednostce, niejednokrotnie będzie zachodzić konieczność dojazdu do Brzeska, a zauważyć należy, że sąd bocheński obsługuje ponad stutysięczną populację, podczas gdy powiat brzeski liczy 90 tysięcy mieszkańców. Tymczasem argumentem za likwidacją bocheńskiego sądu jest obsada sędziowska mniejsza od tej w sądzie brzeskim o 1 (słownie: jeden) etat (!).

Pamiętać trzeba, że stronami spraw prowadzonych w Sądzie Rejonowym
w Bochni, np. z zakresu prawa pracy są w większości osoby pozostające w trudnej sytuacji finansowej. Konieczność dochodzenia swoich praw przed sądem oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania może spowodować rezygnację przez nich z ochrony ich praw pracowniczych. W ten sposób osoby te zostaną pozbawione jednego z podstawowych, konstytucyjnie gwarantowanych praw, jakim jest prawo do sądu.

W ostatnich kilku latach V Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego
w Bochni załatwiał rocznie od 7,5 do ponad 10 tysięcy spraw, co pokazuje jak wielką uciążliwością dla mieszkańców Bochni i powiatu bocheńskiego byłoby przeniesienie tego wydziału do innego miasta.

Sąd w Bochni istnieje od 150 lat, wytrzymał więc próbę czasu, stał się jednym z ważniejszych elementów sieci instytucji państwowych funkcjonujących w mieście, wrastając trwale w świadomość mieszkańców. Warto przypomnieć, że w latach 70. ubiegłego stulecia podjęto proces likwidacji sądów powszechnych. Wówczas kompetencje sądu brzeskiego przejął Sąd Powiatowy w Bochni, jednak po niedługim czasie, pod wpływem potrzeb, zlikwidowane sądy reaktywowano a nawet tworzono nowe.

Z powyższego płynie nauka, że decyzji o zmianach organizacyjnych sądownictwa powszechnego, które obecnie dla Bochni i powiatu bocheńskiego mają skutkować zlikwidowaniem Sądu Rejonowego w Bochni, nie wolno podejmować nazbyt pochopnie. Należy się kierować względami sprawności postępowań, względami ekonomicznymi, i słusznymi interesami obywateli. Kryterium znoszenia sądów o obsadzie do 14 stanowisk sędziowskich wydaje się najmniej zasadne.

Rada Miasta Bochnia apeluje wobec powyższego do Ministra Sprawiedliwości o odstąpienie od planowanych działań, zmierzających do likwidacji Sądu Rejonowego w Bochni.

PRZEWODNICZĄCY RADY MIASTA BOCHNIA
KAZIMIERZ ŚCISŁO