Religijny Ludwik Stasiak

W tym roku w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przypada dokładnie w 150.rocznica urodzin Ludwika Stasiaka, bocheńskiego artysty malarza, literata, badacza sztuki i wydawcy. Z tej okazji w bocheńskim muzeum otwarta zostanie wystawa poświęcona religijnym aspektom w twórczości artysty.

Wernisaż wystawy „Religijne aspekty twórczości Ludwika Stasiaka” rozpocznie się w piątek 15 sierpnia w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni o godz. 17.30. Pół godziny wcześniej odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą „Bochnia Swoim Bohaterom 1920 – 1930” umieszczonej na fasadzie budynku muzeum.

Ludwik Stasiak to artysta wrażliwy na religijne aspekty życia duchowego. Motywy religijne odnajdziemy zarówno w twórczości plastycznej i literackiej, jak i w działalności wydawniczej artysty. Widoczne są one w jego obrazach, rysunkach, szkicach, utworach literackich oraz na pocztówkach wydawanych przez „Stellę”. „Poświęcenie szybu w Bochni”, „Nabożeństwo cechowe” czy nagrodzona w 1895 r. przez Towarzystwo Sztuk Pięknych w Krakowie „Pielgrzymka na Jasną Górę” to tylko niektóre z dzieł Ludwika Stasiaka w których silnie zaznacza się pierwiastek religijny. Symbole średniowiecznej sztuki sakralnej, którą twórca interesował się żywo, możemy odnaleźć także na niejednym autoportrecie. Jako malarz i ilustrator popularnych czasopism dał się poznać, jako artysta doskonale odczytujący „Boży Rok” z jego świętami, obrzędami i zwyczajami.

Warto zaznaczyć, że w grudniu 2007 r. Rada Miejska w Bochni podjęła uchwałę o ustanowieniu w Bochni roku 2008 – „Rokiem Ludwika Stasiaka.