„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Ponad 30 rodzin z Bochni i okolic w bazie akcji Szlachetna Paczka – zobacz jak możesz pomóc

19 listopada na stronie internetowej akcji Szlachetna Paczka ruszy baza rodzin z całej Polski potrzebujących wsparcia materialnego na nadchodzące święta. Wśród nich – ponad 30 rodzin i osób samotnych z Bochni i okolic.

Pośród innych inicjatyw „pomocowych” akcję wyróżnia fakt, że to darczyńca decyduje o tym komu dokładnie pomaga. W specjalnej wyszukiwarce na stronie www.szlachetnapaczka.pl w tym roku po raz pierwszy będzie można wybrać województwo małopolskie, a dalej – rejon Bochnia i okolice.

Baza ruszy 19 listopada, a darczyńca korzystając z filtru na stronie, może wybrać czy zechce pomóc np. rodzinie wielodzietnej czy osobie samotnej.

Po zapoznaniu się z potrzebami, gdy internauta ma pewność, ze da radę spełnić prośbę rodziny, musi ją „zarezerwować” i zarejestrować się w systemie. W tym momencie rodzina nie jest już widoczna w bazie dla innych użytkowników,a z darczyńcą kontaktuje się wolontariusz odpowiedzialny za dana rodzinę i służy informacją i pomocą w przygotowaniu paczki, która w weekend 10-11 grudnia trafi do potrzebujących – tłumaczy Anna Kwiatek, koordynator akcji na terenie Bochni.

Wolontariusze z Bochni przeprowadzając wywiad środowiskowy i specjalne ankiety dotarli do 32 rodzin głównie z miasta, ale też z okolicznych miejscowości. To głównie rodziny z dziećmi, często takie, w których członkowie borykają się z problemem bezrobocia, chorują lub przechodzą przez kosztowną rehabilitację. W bazie znajdzie się też kilka osób starszych i samotnych, często żyjących na granicy nędzy.

Najczęściej proszą o rzeczy podstawowe: jedzenie, środki czystości, bardzo często wymieniali buty zimowe, bo to duży wydatek, a niezbędny, podobnie węgiel lub drewno na opał. Wolontariusze zachęcali jednak, aby mówić o swoich marzeniach – tu najbardziej chętne były dzieci, prosiły głównie o zabawki, czasem rzeczy związane z pasją – nowe skrzypce, strój do judo – wymienia Anna Kwiatek.

Jak dodaje koordynatorka akcji w Bochni – potrzeby rodzin są zwykle spore. W trudniejszych sytuacjach, wolontariusze pomogą więc przy wyborze priorytetów, ale będą też zachęcać do zaangażowania w pomoc większej grupy osób np. rodziny, znajomych, sąsiadów.

Taka jest też idea paczki, żeby ludzie sami się organizowali, rozwijali postawy prospołeczne w swoim środowisku.