Czy w Bochni powstanie Galeria Miejska?

Jednym z nowych pomysłów obecnych władz jest utworzenie Galerii Miejskiej. Instytucja ta miałaby rozwiązać problem obecnie obserwowany w Bochni: brak profesjonalnych powierzchni wystawienniczych.

Wystawy organizowane przez Muzeum, Bibliotekę czy MDK muszą być z konieczności lokowane w dość ciasnych ramach. Przed kilku laty w Muzeum prezentowano monumentalne rzeźby autorstwa Józefa Pyrza. Jedynie w holu głównym udało się zmieścić kilka drewnianych monumentów.

Problem braku miejsc ekspozycyjnych w Bochni został nazwany w Strategii Rozwoju Gminy Miasta Bochni na lata 2011-2020. Jego pierwsze czytanie miało miejsce podczas wrześniowej sesji.

Wszystkie instytucje kultury w Bochni, a także organizacje pozarządowe działające w sferze upowszechniania dorobku kulturowego i historycznego Bochni borykają się z problemem braku profesjonalnych powierzchni wystawienniczych. Rozwiązaniem tego problemu jest utworzenie Galerii Miejskiej, prezentującej zarówno dorobek bocheńskich artystów, jak i przybliżającej mieszkańcom Bochni sztukę polską i światową, szczególnie współczesną – czytamy w tekście Strategii.

Galeria miałaby zostać utworzona pod auspicjami Muzeum im. St. Fischera. Muzeum zatrudniające historyków sztuki zapewni profesjonalne działanie galerii i wysoką wartość prezentowanych prac. Galeria byłaby wykorzystywana przez pozostałe instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe, jednak pod opieką profesjonalnego kuratora. Galeria prócz wyposażenia wystawienniczego (fotoramy, oświetlenie, nagłośnienie itp.) powinna posiadać sprzęt umożliwiający organizację spotkań z artystami (tzw. sala multimedialna).

Jako siedzibę planowanej Galerii Miejskiej wskazano jeden z budynków w ścisłym centrum miasta. Najbardziej optymalną lokalizacją wydaje się sąsiadująca z Muzeum kamienica Rynek 1, gdzie prócz galerii mógłby znaleźć miejsce punkt z pamiątkami i wydawnictwami o mieście.