Reklama

Słoneczne Wianki w Siedlcu

W niedzielne popołudnie, 29 czerwca w Siedlcu, tradycyjnie odbyły się Wianki Świętojańskie nad Rabą. Gwiazdą wieczoru był zespół Czerwone Gitary, a całość zakończył efektowny pokaz sztucznych ogni. Patronat medialny nad imprezą objął portal internetowy mojaBochnia.pl.

Wianki Świętojańskie nad Rabą z roku na rok nabierają coraz większego rozmachu i prestiżu. Charakterystycznym punktem programu jest coroczne widowisko plenerowe oparte na tekście Jana Kochanowskiego „Pieśni Świętojańskiej o Sobótce” oraz melodiach i pieśniach ludowych, w którym muzyka, taniec i śpiew łączą się w barwną całość dając niezapomniane wrażenie. Podobnie jak w roku ubiegłym choreografię do wieczornego widowiska przygotowała Pani Katarzyna Serwinowska na co dzień prowadząca w bocheńskim Domu Kultury grupę Mali Bochnianie.

Organizatorzy spisali się na medal, bardzo podobał mi się pokaz akrobacji w powietrzu, a najbardziej podobał mi się występ zespołu polskich dzieci z Litwy – Zespołu Truskaweczki, które utrzymują polskość i rozpowszechniają polski język za granicami naszego kraju. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że wianki w Siedlcu bardziej przypadły mi do gustu niż słynne wianki krakowskie, ponieważ w Siedlcu utrzymuje się tradycja ludowa i ‚czuć’ atmosferę rodzinną – komentuje Pani Stanisława Babecka z bocheńskiego Klubu Seniora.

Podczas imprezy można było zobaczyć m.in. zespoły folklorystyczne „Siedlecanie” oraz „Truskaweczka” z Litwy a także Parafialno-Gminną Orkiestrę Dętą z Sobolowa. Nie zabrakło również współczesnego akcentu tanecznego, którym był występ Formacji Tańca Nowoczesnego „Salto” z Moszczenicy. Główną atrakcją części estradowej był popisowy koncert zespołu Czerwone Gitary.

Widzowie mogli śledzić także obrzęd wicia wianków i palenia ognisk a także podziwiać barwny korowód prezentujący wianki przygotowane w ramach konkursu na Najpiękniejszy Wianek Świętojański.

Oto wyniki:

– Nagrodę Wojta Giminy Bochnia otrzymała Świetlica z Moszczenicy,
– Nagrodę Dziennika Polskiego otrzymała Świetlica w Ostrowie Szlacheckim,
– Nagrodę Portalu Mojabochnia.pl otrzymała Świetlica w Bogucicach,
– Nagrodę Ziemi Bocheńskiej otrzymała Świetlica w Majkowicach,
– Nagrodę Kroniki Bocheńskiej otrzymała Świetlica i Biblioteka w Łapczycy,
– Nagrodę Radia RDN Małopolska otrzmał Zespół Szkół Gminnych w Siedlcu.