„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

W Muzeum o świadomości historycznej bochnian

Jak wśród bochnian kształtowała się świadomość własnej historii? – taki będzie temat najbliższego Spotkania Czwartkowego w bocheńskim muzeum. Zostało ono zorganizowane w przeddzień rocznicy lokacji miasta.

Prelegentem będzie dyrektor muzeum w Bochni Jan Flasza. Punktem wyjścia do jego refleksji będą trzy przypadające w tym roku jubileusze: 756. rocznica lokacji miasta Bochni, 130. rocznica urodzin Stanisława Fischera i 50. lat działalności Muzeum w Bochni.

Chciałbym się zastanowić wspólnie z publicznością, jak Bochnia dochodziła do stosunkowo dobrej samoświadomości własnej historii, że to miasto, które wyrosło na gruncie kopalni soli, nie stało się typowym miastem górniczym, choć górnictwo przez wiele lat ukształtowało jego charakter, rozwój, ale pojawiły się w nim także inne elementy miastotwórcze. Chodzi o rozwój rzemiosła, handlu, ale przede wszystkim – co jest fenomenem – w tym środowisku ludzi ciężkiej pracy wytworzyły się pewne ambicje kulturalne tego miasta – mówi Jan Flasza.

Spotkanie w Muzeum im. Stanisław Fischera w Bochni rozpocznie się w czwartek 26 lutego o godz. 17.30.