Policja: „Kocham. Reaguję”

Bocheńscy policjanci włączyli się do ogólnokrajowej akcji „Kocham. Reaguję”. Jej celem jest zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.

Przemoc w rodzinie, która powinna być ostoją spokoju i bezpieczeństwa to ciągle poważny problem, a kolejne statystyki uświadamiają nam, iż problem ten narasta. Ilość zgłoszeń i podejmowanych interwencji wzrasta proporcjonalnie do świadomości społecznej i poziomu frustracji, a to często bezpośrednio wiąże się z pogłębiającymi się problemami finansowymi czy też rozłąką małżonków z powodu np. wyjazdu za granicę w celach zarobkowych – zaznacza Leszek Machaj z bocheńskiej policji.

W minionych latach bocheńska policja zanotowała wzrost liczby prowadzonych procedur tzw. Niebieskiej Karty. W roku 2006 było ich 134, rok później 163, a w minionym aż 220. Procedura ta opiera się na monitorowaniu sytuacji rodzinnej przez policjanta dzielnicowego oraz pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej lub Centrum Pomocy Rodzinie.

W roku 2007 odnotowano 344 pokrzywdzonych, a w ubiegłym roku 459. – Niestety coraz częściej świadkami przemocy są dzieci, których w ubiegłym roku było 219, co stanowi wzrost o 55 małoletnich świadków traumatycznych dla nich przeżyć – zaznaczają policjanci.

Policyjne statystyki wskazują, że dużą rolę w patologicznych zachowaniach odgrywa alkohol. W 192 przypadkach sprawca był nietrzeźwy, podczas kiedy rok wcześniej była to liczba 137 osób. Także wzrosła liczba kobiet stosujących przemoc – z 4 do 7. W roku 2008 zatrzymano do wytrzeźwienia aż 111 sprawców przemocy czyli o 34 więcej niż w roku 2007. – Przytoczone dane statystyczne to tylko liczby i z pewnością nie obrazują ogromu nieszczęść rozgrywających się w rzeczywistości w czterech ścianach mieszkań – dodają funkcjonariusze.

W ubiegłym roku pisaliśmy o kampanii „Kocham. Nie biję”. Jej kontynuacją jest realizowana od grudnia kampania „Kocham. Reaguję.” mająca na celu zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, ze szczególnym uwzględnieniem reagowania na przemoc wobec dzieci, ale również poszerzenie poziomu wiedzy obywateli na temat przemocy domowej oraz podniesienie profesjonalizmu działania służb na rzecz szeroko rozumianego przeciwdziałania i zwalczania przemocy w rodzinie.

Nieodłączny element kampanii „Kocham. Reaguję” stanowi telefon zaufania dla ofiar dotkniętych przemocą (0 801 109 801) i jest to numer, który uruchomiony został na potrzeby działań w ramach akcji „Kocham. Nie biję”. Telefon obsługują pracownicy Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji „KCK”. Dodatkowo na rzecz kampanii pracują operatorzy ogólnopolskiego bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, który obsługuje Fundacja Dzieci Niczyje – informuje Leszek Machaj.

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie www.kck.pl.

There are 1 comments

  1. akcja fajna, szkoda tylko, że prawo mamy słabe i sprawcy znęcania się nic sobie z tego nie robią. kary to kpina