W środę odpust i poświęcenie figury bł. JPII w kościele św. Pawła

W środę, podczas uroczystej sumy odpustowej w kościele św. Pawła Apostoła w Bochni, zostanie poświęcona i oddana do publicznego kultu dębowa figura błogosławionego Jana Pawła II.

Aktu poświęcenia dokona bp Andrzej Jeż podczas uroczystej Mszy św. o godz. 11.00. Będzie to zarazem punkt kulminacyjny przypadającej w tym dniu uroczystości odpustowej ku czci patrona parafii – św. Pawła Apostoła.

Dwumetrowa figura papieska stanie na kamiennym cokole po prawej stronie przed prezbiterium świątyni. Jej twórcą jest Jacek Osadczuk, artysta rzeźbiarz z Ustrzyk Dolnych. Figurę wykonał w 2005 r. z pozyskanego w Bieszczadach dębu szypułkowego. Ukazuje ona dotkniętego cierpieniem papieża, sugestywnie podtrzymującego krzyż. Starałem się uwydatnić te elementy, które świadczyłyby o niezwykłym akcie heroizmu człowieka, jakim jest oddanie się w cierpieniu dla innych – mówi o swym dziele artysta.

Jan Paweł II ukazany jest w figurze w sposób sugestywnie oddający stan jego ducha w ostatnich miesiącach życia. Ojciec Święty z umęczonym obliczem, łagodnie skłania głowę w kierunku krzyża, prawą dłonią nie tyle dźwiga, co tuli ciężar do obolałego ramienia. Nie koncentruje się jednak bez reszty na cierpieniu. Wzrok skierowany ma przed siebie, jakby patrzył na nas, a prawa dłoń położona na drzewcu jest delikatnie odchylona tak, jakby zmierzała do gestu przekazania krzyża – mówi artysta.

Papieska figura została przekazana parafii – w imieniu samorządu i mieszkańców Bochni – przez burmistrza Wojciecha Cholewę 16 października 2005 roku, w 27. rocznicę wyboru Jana Pawła II. Rzeźba stanowi jeden z elementów tzw. „Tryptyku Bocheńskiego”, upamiętniającego Ojca Świętego Jana Pawła II w kilka dni po Jego odejściu do domu Ojca, a zrealizowanego na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Bochni z 7 kwietnia 2005 roku. Oprócz niej, tryptyk tworzą: pomnik z brązu na Placu Sanktuaryjnym przy Bazylice św. Mikołaja oraz figura z wapienia, postawiona przy kościele św. Jana Nepomucena (również wykonana przez Jacka Osadczuka).

Trzeba, aby nasz wielki rodak błogosławiony Jan Paweł II był obecny w życiu naszego narodu, przez mądrość głoszonego słowa i świętość życia – mówi ks. Jan Nowakowski, proboszcz parafii św. Pawła Apostoła w Bochni. Jako parafia Apostoła Narodów, którego jako drugie imię obrał sobie nasz błogosławiony, chcemy naszym wiernym ciągle przybliżać postać Jana Pawła II. Ma nam o tym przypominać jego monumentalna figura w naszym kościele. Wykonana ze szlachetnego drzewa, dębu, symbolizuje potęgę wiary i niezłomność charakteru błogosławionego, a krzyż, który dźwiga przypomina, że wielkość wobec Boga i człowieka osiąga się tylko tą drogą – dodaje.

Proboszcz zwraca uwagę, że artystyczne dzieło Jacka Osadczuka, ufundowane przez miasto, 6 lat oczekiwało na swoje przeznaczenie. W dniu odpustu parafialnego zostanie ono poświęcone i oddane do publicznego kultu. To już nie będzie spiżowy, czy kamienny pomnik, a święta figura, przy której będziemy się mogli modlić – mówi ks. Jan Nowakowski.

Warto dodać, że proboszcz brał udział w uroczystościach beatyfikacyjnych 1 maja na Placu św. Piotra w Rzymie, a kilkanaście dni później grupa parafian udała się w dziękczynnej pielgrzymce do grobu błogosławionego w Bazylice św. Piotra.

Tuż po uroczystości bp Andrzej Jeż poświęci domową kaplicę w budynku plebanii. Będzie ona nosiła wezwanie błogosławionego Jana Pawła II. Dla kapłanów będzie to miejsce do adoracji Najświętszego Sakramentu, wspólnej modlitwy brewiarzowej lub indywidualnej medytacji.