Barierołamacze z ekonomika zarobili 113 tys. euro

Uczniowie ekonomika wyjadą na staże w niemieckich hotelach i restauracjach. Będą tam uczyć się jak w turystyce usuwać bariery dzielące niepełnosprawnych od pełnego komfortu i sprawiać, by byli oni usługami w pełni usatysfakcjonowani.

Ze stażów w w restauracjach, hotelach i firmach na terenie Lipska i okolic skorzysta 50 osób z klas II i III technikum żywienia i gospodarstwa domowego, kucharzy, technikum hotelarskiego, a także technikum ekonomicznego. Przed wyjazdem uczniowie wezmą udział w kilkutygodniowym intensywnym kursie języka niemieckiego, kursie obsługi klienta i zajęciach z kultury i historii Niemiec.

Podstawowym celem projektu jest poprawa umiejętności i kompetencji u przyszłych pracowników hoteli, gastronomii i handlu, tak by klient niepełnosprawny opuszczał firmę w przeświadczeniu, że jego niepełnosprawność w żadnym stopniu nie ograniczyła mu jakiejkolwiek usługi dostępnej dla zwykłych klientów. – W nauce tych umiejętności pomoże poznanie niemieckich restauracji, hoteli, sklepów o różnym standardzie, w których podejście do klienta niepełnosprawnego jest inne niż w Polsce ze względu na różnorodność kulturową, podejście do człowieka i inny stopień tolerancji dla różnorakiej ułomności – wyjaśnia Piotr Czekaj, wicedyrektor ZS nr 3 w Bochni.

Projekt „Barierołamacze” przedstawiony przez Zespół Szkół nr 3 zyskał uznanie ekspertów Narodowej Agencji i został zatwierdzony do realizacji z budżetem 113 490 euro. Tylko 115 szkół i instytucji zajmujących się kształcenie zawodowym w Polsce uzyskało dotację złożonych przez siebie wniosków, a ekonomikowi udało się już po raz drugi uzyskać ponad stutysięczne dofinansowanie swojego projektu.