Sprawdź czy masz ważny dowód

Dowody osobiste, zawierające nieaktualne dane, zgubione bądź skradzione, od nowego roku są unieważniane z urzędu.

W przypadku zmiany nazwiska, imienia bądź adresu należy wymienić dowód osobisty. Jeżeli ktoś tego nie zrobi – po trzech miesiącach jego dokument straci automatycznie ważność. W przypadku Polaków przebywających za granicą dokument straci ważność – po czterech miesiącach – informuje Kazimierz Bacik z Wydziału Spraw Obywatelskich bocheńskiego magistratu.

Nowe zasady unieważniania dowodów osobistych wprowadziła nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych z 3 października 2008 r. która weszła w życie 1 stycznia 2009 r. Na jej podstawie dowód będzie unieważniany z urzędu także w razie zniszczenia lub zgubienia oraz w dniu utraty ważności.

Do tej pory dowód osobisty unieważniany był przy odbiorze nowego dokumentu – urzędnik odcinał wtedy lewy róg „książeczki”. Jednak w rzeczywistości wiele osób zaniedbywało obowiązek wymiany dowodu i mimo zmiany adresu zameldowania czy nazwiska nadal posługiwało się starym dowodem, który pomimo nieaktualnych danych zachowywał swoją ważność. – Teraz dowody unieważniane są niezależnie od tego czy ktoś zwrócił stary dokument do organu, który go wydał czyli wójta, burmistrza czy prezydenta miasta – dodaje Bacik.

Wszyscy ci, którzy nie zdążą w terminie wymienić dowodu osobistego muszą więc liczyć się z utrudnieniami w bankach, urzędach i przy przekraczaniu granicy z państwami, które zniosły obowiązek posiadania paszportu przez obywateli polskich. – W świetle ustawy za uchylanie się od wymiany dowodu grozi kara grzywny a nawet ograniczenie wolności do jednego miesiąca. Jednak ten zapis nie jest na razie rygorystycznie przestrzegany – zaznacza Kazimierz Bacik.

Warto także dodać, że tylko do końca 2009 roku będzie pobierana opłata za wydanie nowego dowodu osobistego. – Wydanie nowego dowodu osobistego będzie bezpłatne, gdy dokument ten zgubimy, zniszczymy lub zostanie nam skradziony. Bezpłatnie dowód dostaną też osoby, które ukończą 18 lat lub będą musiały wymienić dowód z powodu zmiany danych, np. nazwiska czy adresu – mówi bocheński urzędnik. Dotychczas za wydanie nowego dowodu osobistego trzeba było zapłacić 30 zł.