Muzeum: Licealista opowiadał o cmentarzach wojennych

W miniony czwartek w bocheńskim muzeum odbył się „Czwartkowy Wieczór Pamięci” zatytułowany: „Cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej.

Cmentarze to bardzo ważny element krajobrazu kulturowego w przypadku powiatu bocheńskiego. Jest ich dużo nie tylko na pogórzu wiśnicko – wielickim ale również, co czasem zaskakuje na północy powiatu bocheńskiego – mówił Jan Flasza podczas spotkania.

W tym roku przypada 95 rocznica wybuchu I wojny światowej. Tę datę będziemy wspominać znacznie później, ale myślę, że to spotkanie umożliwi zwrócenie państwa uwagi na bardzo ciekawe obiekty. Pora wiosenną, letnią i jesienną można do nich dotrzeć bez problemu. Czasami są to obiekty położone w ciekawych miejscach, o bardzo interesujących założeniach przestrzennych – wyjaśniał cel spotkania dyrektor muzeum.

Podczas „Wieczoru Pamięci” Kamil Ruszała z Jasła, uczeń liceum ogólnokształcącego, pasjonat tematyki I wojny światowej, członek Stowarzyszenia Aktywnej Ochrony Cmentarzy z I Wojny Światowej w Galicji „Crux Galiciae”, które było współorganizatorem spotkania, przedstawił prezentację zatytułowaną „Zachodniogalicyjskie cmentarze na pocztówkach”. Zebrani usłyszeli także informacje na temat projektów nekropolii i ich wykonania.

Budowa zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych wiązała się z bardzo dużym nakładem finansowym, zajmował się tym Krakowski Oddział Grobownictwa Wojennego. W różny sposób próbował on pozyskiwać fundusze na ten cel. Organizowano m.in. liczne wystawy propagandowe, loterie, wydawano liczne odznaki, pamiątkowe pocztówki, mapki – mówił Kamil Ruszała.

Podczas prezentacji przedstawił trzy najważniejsze serie pocztówek, które w największym stopniu przyczyniły się do finansowania budowy cmentarzy z I wojny światowej. – Jedna seria to seria czarno-biała, zawierająca 24 pocztówki z rysunkami cmentarzy, ale i nie tylko, bo znajdowały się tam także ruiny kościoła w Otfinowie oraz dzień targowy w ruinach Gorlic, a także groby tymczasowe żołnierzy, które dopiero później zostały zamienione w cmentarze. Druga seria to 12 pocztówek z akwarelkami a trzecia to pocztówki wydane w kolorze sepii – mówił prelegent.

Kamil Ruszała zaprezentował jak wyglądały cmentarze na pocztówkach, porównał je z archiwalnymi projektami znalezionymi w Archiwum Państwowym w Krakowie a także pokazał jak wyglądają obecnie wskazując jednocześnie nawet najdrobniejsze szczegóły, które nie zostały zrealizowane.

Po ponad godzinnej prezentacji (podczas której, zdarzyło się przysnąć niektórym) Radosław Rogosiecki z Bochni zapoznał zebranych z literaturą dotyczącą prezentowanej tematyki. Na koniec uczestnicy spotkania mogli zobaczyć okolicznościową wystawę „Znaki pamięci. Gorlice 2”.

null
null
null
null
null
null
null