Muzeum: Czwartkowy Wieczór Pamięci

W najbliższy czwartek 29 stycznia w bocheńskim muzeum odbędzie się Czwartkowy Wieczór Pamięci poświęcony cmentarzom wojennym z czasów I wojny światowej.

W programie spotkania przewidziano m.in. wykład Agnieszki Partridge zatytułowany „Wybrane zagadnienia symboliki cmentarzy z I wojny światowej na tle europejskich tradycji sepulkralnych”, prezentacja Kamila Ruszały „Zachodniogalicyjskie cmentarze na pocztówkach” oraz pokaz okolicznościowej ekspozycji „Znaki pamięci. Gorlice 2”.

„Przełom 1914 i 1915 roku to czas leczenia ran i ocen pierwszych miesięcy przebiegu wojny światowej przez obie uczestniczące w niej strony. Z najwyższym trudem udało się w Zachodniej Galicji odeprzeć Austrii gwałtowną ofensywę rosyjską, która w pewnym momencie poważnie zagroziła nawet Krakowowi.

Wcześniej armie austriacka i rosyjska stoczyły mordercze walki w rejonie Bochni, między innymi na Pogórzu Wielicko-Wiśnickim, których synonimem stała się krwawa bitwa limanowsko-łapanowska rozegrana 95. lat temu. Dalszy ciąg zmagań nastąpił pod Łowczówkiem, na południe od Tarnowa.

Przez pewien czas po tej bitwie I Brygada Legionów Polskich z komendantem Józefem Piłsudskim, walcząca u boku Austriaków, spędziła w Rajbrocie, Lipnicy Murowanej i Lipnicy Górnej. Jednocześnie przystąpiono do wstępnego szacowania strat. Podjęto też zorganizowane, systematyczne działania, aby godnie urządzić miejsca pochówku żołnierzom obu poległych armii. Zarazem gotowano się do decydującej bitwy, która przeważyłaby szalę zwycięstwa. Okazała się nią bitwa pod Gorlicami stoczona 15 maja 1915 roku, po której wojska rosyjskie zostały odrzucone na wschód” – tak wygląda tło historyczne tematu czwartkowego spotkania w muzeum.

Wieczór pamięci, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Aktywnej Ochrony Cmentarzy z I Wojny Światowej w Galicji „Crux Galiciae” oraz Muzeum im. Stanisława Fischera rozpocznie się o godz. 17.30.