Policja ma nowy ambulans pogotowia drogowego

Policja w Bochni doczekała się specjalistycznego wozu do zabezpieczania miejsca wypadku oraz zabezpieczania śladów i wykonania badań. Może się on przydać zarówno na miejscu wypadku, jak też innych przestępstw kryminalnych%

Pojazd marki Renault Master 2,5 dci kosztował blisko 170 tys. zł i trafił do Bochni jako jeden z dziesięciu. Wszystkie zostały przekazane do garnizonu małopolskiej policji w ramach zakupu współfinansowanego przez Komendę Główną Policji oraz Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Komendant Powiatowy Policji w Bochni insp. Marek Rudnik podkreśla, że decyzję o przekazaniu ambulansu bocheńskiej „drogówce” podjął Małopolski Komendant Wojewódzki Policji. – Nastąpiło to w efekcie bardzo dobrej współpracy z samorządami lokalnymi powiatu bocheńskiego w tym wsparcia finansowego ze strony Starostwa Powiatowego w Bochni.

Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego został bardzo bogato wyposażony w sprzęt oświetlający miejsce zdarzenia, z możliwością dodatkowego zasilania agregatem prądotwórczym. Posiada maszt pneumatyczny z najaśnicami, różnego rodzaju znaki i urządzenia (łącznie z flarami) zabezpieczające miejsce wypadku drogowego – mówi Leszek Machaj, oficer prasowy bocheńskiej policji.

Na dachu samochodu został zamontowany podnośnik 3,5 T typu „Żaba”, na szczycie którego znajduje się znak ostrzegawczy „wypadek drogowy”.

Wewnątrz znajdują się urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk, urządzenia służące do wykonania badań na miejscu wypadku. Zamontowano także kserokopiarkę, praktyczne stoliki i półki. W tylnej części znajduje się mała umywalka. Pomyślano także o specjalistycznej walizce pierwszej pomocy medycznej, gaśnicach i kocu gaśniczym. W dokładnej lokalizacji miejsca będzie pomocne urządzenie GPS, a do pomiarów posłuży laserowy dalmierz.

Całe to wyposażenie ma pomóc funkcjonariuszom Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego w zbieraniu dowodów i ich dokumentacji na miejsca zdarzenia. Pozwala też na większe bezpieczeństwo uczestników zdarzenia. – Przede wszystkim jednak to zapewnienie należytych warunków pracy i higieny oraz bezpieczeństwa policjantom – dodaje Leszek Machaj.