Rodzina Kolpinga – uroczysta inauguracja w Bochni

W parafii św. Pawła Ap. w Bochni odbyła się uroczysta inauguracja działalności Bocheńskiej Rodziny Kolpinga angażującej się w pomoc na rzecz społeczności powiatu Bocheńskiego.

Zarząd Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Bochni, którego prezesem jest proboszcz parafii św. Pawła Ap. ks. Jan Nowakowski a przewodniczącą Grażyna Rzepka-Płachta, 25 lutego br. uroczyście zainaugurował swoją działalność. Z tej okazji ks. Zenon Myszk, prezes Dzieła Kolpinga w Polsce przewodniczył specjalnej mszy św.

Na spotkaniu, które odbyło się bezpośrednio po nabożeństwie, o społecznej działalności bł. Adolpha Kolpinga (1813-1865) niemieckiego kapłana z okolic Kolonii przypomniał zebranym Krzysztof Wolski sekretarz naczelny Dzieła Kolpinga w Polsce.

Bł. A. Kolping, skromny ksiądz założył w 1849 r. Koloński Związek Katolickich Czeladników, przy pomocy którego zorganizował pomoc najbiedniejszym, stał się prekursorem działalności społecznej i wzorem dla późniejszych Rodzin Kolpinga. Jego główna wskazówka dla swoich następców „czasy wam pokażą co należy czynić” nie straciła nic ze swej aktualności.

Dzieło Kolpinga jest zorganizowaną wspólnotą katolicką, zrzeszającą lokalne stowarzyszenia zwane Rodzinami Kolpinga, których misją jest trwanie mocno w wierze, troszczenie się o rodzinę, docenianie wartości i godności pracy oraz pomoc lokalnym społecznościom.

Stowarzyszenie to prowadzi szeroką działalność na rzecz osób najbardziej potrzebujących wsparcia tj. bezrobotnych, młodzieży i dzieci. Jego działania opierają się na zasadzie „pomocy dla samopomocy” co oznacza zaangażowanie potrzebujących w rozwiązywanie ich własnych problemów, wyzwalanie inicjatywy i stwarzanie im możliwości do dalszego samodzielnego działania.

Nadrzędnym celem Dzieła Kolpinga jest wyrobienie w każdym człowieku umiejętności kształtowania swojego życia w sposób godny i odpowiedzialny. Jego członkowie rozwijają swoje zdolności, by móc realizować się w różnych dziedzinach życia oraz rozwiązywać konkretne problemy społeczności, w których żyją.

Prezes Dzieła Kolpinga w Polsce ks. Zenon Myszk poinformował zebranych, że na terenie Polski Stowarzyszenie działa już od 20 lat, zrzeszając obecnie 44 Rodziny tworzące Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce z siedzibą w Krakowie. Natomiast Międzynarodowe Dzieło Kolpinga, istnieje w 61 krajach świata, zrzeszając ponad 470 tysięcy osób angażujących się w pomoc sobie i innym.

Ks. Z. Myszk zaapelował też o pomoc dla białoruskich kleryków, dla których nawet stosunkowo małe datki są wielkim wsparciem. Byłaby to, jego zdaniem, częściowa rekompensata moralna za wsparcie z Niemiec, jakie Rodziny Kolpinga w Polsce otrzymywały na początku swojej działalności.

W trakcie spotkania nastąpiła prezentacja projektów prowadzonych przez Rodzinę Kolpinga na terenie naszego powiatu:
„Działamy lokalnie i profesjonalnie” – usługi doradcze i szkoleniowe dla pracowników, członków i wolontariuszy organizacji pozarządowych oraz „Bliżej obywatela – porady prawne i obywatelskie” dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej, których nie stać na opłacenie prawnika.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych m.in. Jacek Pająk starosta bocheński – deklarujący współpracę przy realizacji celów stowarzyszenia, Ryszard Ożóg wicestarosta brzeski, Małgorzata Szczepara zastępca burmistrza Bochni i Józef Słonina wójt gminy Rzezawa.