Walentynkowy DKF: „Przeminęło z wiatrem”

Jutro kolejna odsłona Dyskusyjnego Klubu Filmowego Maciste. Tym razem wyświetlony zostanie z odrestaurowanej kopii 35mm jeden z najsłynniejszych filmów w historii kina – ”Przeminęło z wiatrem” w reżyserii Victora Fleminga.

”Niemal wzorcowe zjawisko kultury popularnej – żadne arcydzieło, a jednocześnie jeden z najsłynniejszych filmów w historii kina. Jak ujął to Sidney Howard, pierwszy scenarzysta „Przeminęło z wiatrem”: „Po dokładnej lekturze postanowiłem nie poprawiać błędów konstrukcyjnych i uproszczeń – to dzięki nim książka tak zachwyciła publiczność”.

(…) „Przeminęło z wiatrem” obrosło legendami i anegdotami, choć niektóre fakty uporczywie się pomija. David Selznick chwalił się np., że miał w przypadku książki Mitchell nosa, choć w rzeczywistości długo nie chciał kupić do niej praw.

Podczas zdjęć operatorzy, charakteryzatorzy i realizatorzy światła musieli sztucznie odmładzać Leslie’ego Howarda, który był do roli Ashleya za stary (miał wówczas 46 lat).

Przeciągająca się produkcja i chimeryczność producenta wpędziła reżysera Victora Fleminga w nerwicę i manię samobójczą (dostawał „zastrzyki pobudzające”, a nawet uciekł z planu, by powrócić po 14 dniach), a na huczną premierę filmu w Atlancie (wówczas po rasistowskich zamieszkach) nie został wpuszczony żaden Afroamerykanin (pokaz odbywał się w kinie dla białych).

Sentymentalna historia miłosna na tle wojny secesyjnej i odchodzącego świata starego Południa symbolem Hollywood jest oczywiście do dziś. Wszyscy film znają, mało kto widział go jednak na dużym ekranie. Jest wreszcie ku temu okazja – „Przeminęło z wiatrem” pokazywane będzie po latach w polskich kinach. (Paweł T. Felis, ”Gazeta Wyborcza”)

Prelekcję przed filmem wygłosi Maciej Stroiński, doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, redaktor tomu „Kino polskie jako kino narodowe” (z Tadeuszem Lubelskim, wyd. Ha!art, 2009). Uczy filozofii na MISH-u w Krakowie.

Walentynki w DKF Maciste: „Przeminęło z wiatrem” (1939) Victora Fleminga., Kino Regis, 10 lutego (czwartek), godz: 17:00, bilety: 10 zł i 5 zł (dla członków DKF)

Projekt dofinansowany ze środków PISF.