„Górnicy z Piasta” w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Dzisiaj przypada 29 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Z tej okazji Miejski Dom Kultury w Bochni zaprasza w najbliższy czwartek do obejrzenia filmu dokumentalnego „Górnicy z Piasta”. Projekcję uświetnią goście: Dr Cecylia Kuta i Jerzy Orzeł.

„Górnicy z Piasta” (45 minut)
Scenariusz i reżyseria: Wojciech Słota
Zdjęcia: Dariusz Szymura
Dźwięk:Krzysztof Bednarczyk, Tomasz Sikora
Montaż: Wojciech Słota, Tadeusz Talar PSM
Konsultacja historyczna: dr Jarosław Neja, dr Andrzej Sznajder
Producent: Wojciech Szumowski
Discovery Historia TVN

Historia trwającego 14 dni strajku górników z kopalni węgla kamiennego „Piast” w Bieruniu. Dwutygodniowy protest ponad 2 tysięcy górników, choć nieskuteczny, był wówczas najdłuższym w historii podziemnym strajkiem.

Protest rozpoczął się 14 grudnia 1981 roku, kiedy grupa górników znajdujących się na poziomie 650. kopalni odmówiła wyjazdu na górę. Zażądali uwolnienia działaczy Solidarności, których zatrzymano dzień wcześniej. Władze chciały jak najszybciej zakończyć strajk. Zaczęto utrudniać przekazywanie protestującym żywności i niezbędnych lekarstw, rozpoczęło się również zastraszanie.

Jednak nawet w Wigilię tylko garstka górników zdecydowała się przerwać strajk i dołączyć do najbliższych. Wówczas solidarność z protestującymi wykazali księża, organizując dla nich pasterkę i świąteczną wieczerzę. Po zakończeniu strajku wielu górników zatrzymała milicja, kilku stanęło przed sądem wojskowym.

Wśród prezentowanych w programie materiałów archiwalnych zobaczymy m.in. fragmenty amatorskiego nagrania Wojciecha Wikarka z obchodów 10. rocznicy słynnego protestu oraz niedawno odkryte plany pacyfikacji strajki

Gośćmi podczas spotkania będą:

Dr Cecylia Kuta – pracownik naukowy Biura Edukacji Publicznej (BEP) Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Autorka książki: „Działacze i pismaki. Aparat bezpieczeństwa wobec organizacji katolików świeckich w Krakowie w latach 1957-1989”.

Jerzy Orzeł – wieloletni zasłużony działacz „Solidarności”, W latach 1989-1991 poseł na Sejm RP z listy KO. Odznaczony Medalem za Wytrwałość w Pracy o Ideały „Solidarności” 1980-1989 (1989), Medalem Pamiątkowym 25 lat NSZZ „S” Region Małopolska 1980-2005 (2005), Medalem Pro Memoria Prasy Podziemnej 1982-1989 „Niezłomnym w Słowie” (2007).

Film wyświetlony zostanie w najbliższą środę, 16 grudnia 2010 r. o godz. 10:00 w kinie Regis. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.