Pan Żubr we własnej osobie. W Domu Bochniaków

Ciekawie zapowiada się spotkanie organizowane przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej w przyszłym tygodniu. Wykład pt. „Pan żubr we własnej osobie”, w całości poświęcony królowi polskich puszcz poprowadzi bochnianin Jarosław Przybyło, pracownik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Spotkanie będzie okazją, aby poznać historię ochrony żubra, szczegóły jego restytucji, czy zapoznać się z Księga Rodowodową Żubrów. Będzie też mowa o Ośrodku Hodowli Żubrów w Niepołomicach, a także o stanie populacji żubrów w Polsce i na świecie.

Wykład odbędzie się w siedzibie stowarzyszenia – Domu Bochniaków, we wtorek, 30 listopada 2010 r, o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Żubr to największy, dziko żyjący, ssak lądowy w Europie. Wybity niemal doszczętnie przez człowieka na początku XX wieku, cudem przywrócony naturze staraniem polskich, i nie tylko, naukowców i leśników. O cudzie można mówić dlatego, że linia białowiesko-nizinna żubrów będąca czystym genetycznie podgatunkiem wywodzi się od zaledwie siedmiu osobników.

W Puszczy Niepołomickiej żubry pojawiły się w 1938 roku po niemal sześćsetletniej przerwie, sam Ośrodek Hodowli Żubrów w Niepołomicach powstał dwa lata wcześniej i jest zaledwie o osiem lat młodszy od najstarszej tego typu instytucji w Białowieży.

Urodzone w Niepołomicach żubry zasilały niemal wszystkie hodowle zamknięte i stada wolnościowe w Europie. Od 1998 roku Ośrodkiem Hodowli Żubrów zarządza Nadleśnictwo Niepołomice a żyje w nim 26 sztuk zwierząt.