„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Muzeum: Mikołajowe pierniki oraz jabłka

Tegoroczne bocheńskie obchody Dnia Świętego Mikołaja rozpoczęły się już 5 grudnia w Muzeum im. Stanisława Fischera.

Spotkanie rozpoczęło się wręczeniem tytułu „Benefactor musei 2008”, który otrzymali Maria Ćwioro i Zdzisław Gawąd.

Następnie zebrani wysłuchali wykładu dr Izoldy Topp z Uniwersytetu Wrocławskiego zatytułowanego „Od daru do prezentu. O przemianach postaci św. Mikołaja w kulturze”. Prelegentka przedstawiła losy Świętego Mikołaja – od wizerunku biskupa Miry, aż do postaci kreskówkowego krasnala zaczerpniętego z reklamy coca-coli. Wystąpienie wypełnione było zarówno faktami z życia Świętego, jaki legendami czy stereotypami związanymi z tą postacią, a kolorowe slajdy dopełniały całości.

Na koniec spotkania starym zwyczajem, każdy uczestnik otrzymał prezent – piernik z wizerunkiem Świętego Mikołaja, a właściwie witrażem z bocheńskiej bazyliki przedstawiającym tą postać oraz komplet dziewięciu kartek świątecznych zaprojektowanych przez Ludwika Stasiaka a wydanych w jego wydawnictwie Stella w Bochni.

Bocheński Dzień Świętego Mikołaja został zapoczątkowany skromnym Czwartkowym Spotkaniem Muzealnym 6 grudnia 2001 roku, podczas którego Jan Flasza wygłosił referat „Święty Mikołaj i Bochnia”. Odtąd, z roku na rok, program tego szczególnego wieczoru stawał się coraz bogatszy.

W 2002 roku o raz pierwszy przyznano też honorowe wyróżnienie „Benefactor Musei” (Dobroczyńca Muzeum) osobom szczególnie zasłużonym dla tej instytucji. Odtąd tradycją stały się też jabłka, którymi publiczność (także i w tym roku) może częstować się do woli.

null
null
null
null
null
null
null