„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Przydrożne kapliczki w Galerii Chełm

Dzisiaj o godz. 17.00 w Galerii Chełm zostanie otwarta wystawa poświęcona krzyżom i kapliczkom przydrożnym ziemi bocheńskiej.

Na wernisaż zapraszają Wójt gminy Bochnia, Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni oraz Ziemia Bocheńska Stowarzyszenie Rozwoju Regionu z siedzibą w Proszówkach.

Wystawa jest podsumowaniem kilkumiesięcznych prac związanych z realizacją projektu „Kapliczki i krzyże z ziemi bocheńskiej” zrealizowanego częściowo ze środków Narodowego Centrum Kultury.

W ramach projektu dokonano inwentaryzacji praktycznie wszystkich kapliczek położonych na terenie powiatu bocheńskiego. Wykonano ich fotografie oraz sporządzono krótkie opisy, uzupełnione w wielu przypadkach interesującymi historiami, legendami, podaniami i opowieściami okolicznych mieszkańców, związanych z daną kapliczką.

Autorami opisów i fotografii są: Czesław Anioł, Tadeusz Olszewski, Łucja Piątkowska, Iwona Świętek, Kazimierz Olchawa, Janusz Paprota, Piotr Sionko, Jan Truś. Każdy uczestnik wystawy otrzyma pamiątkowe widokówki.

Na terenie powiatu bocheńskiego znaleziono 632 kapliczki i krzyże. Wszystkie obiekty można zobaczyć na stronie www.kapliczki.org. Podczas wystawy rozstrzygnięty zostanie konkurs literacki „Moja mała Ojczyzna”, zorganizowany przez GCKCziS.

null

Figura krzyża z Grupą Ukrzyżowania w Lipnicy Dolnej
Nieopodal krzyża, o którym powyżej, a po drugiej stronie drogi do Gosprzydowej.
Wznosi się tu kamienna, polichromowana kapliczka – figura krzyża z Grupą Ukrzyżowania. Niszę frontowej ściany wypełnia figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Kapliczka ufundowana została w 1900 r. przez Katarzynę i Jana Piechów. Na innych polach trzonu kapliczki znajdują się płaskorzeźby: św. św. Szymon z Lipnicy Katarzyna, Jakub, Jan Chrzciciel, Rozalia, Anna z Matką Boską. Wszystkie postacie wyrzeźbione na kapliczce są polichromowane. Kapliczka została odnowiona w 2007 r. przez rodzinę Sieciechów i Marszalików, obecnie bez blaszanego daszku.

null

Kapliczka szafkowa w Sobolowie – Polance Na parceli rodziny Woźniaków.
Kapliczka powstała prawdopodobnie niecałe 200 lat temu, fundowana przez Szymona i Marię Jeziorków. Drewniana ozdobna, oszklona, z figurką NMP Niepokalanie Poczętej. Odremontowana w 2008 r., stara konstrukcja wyniszczała prawie całkowicie – zostało zmienione drzewo, z którego wykonano kapliczkę na trwały modrzew. Stara figurka Maryi była również bardzo zniszczona, więc wymieniono ją na nową, choć o takim samym wizerunku. Jan i Ludwika Woźniak, którzy są obecnie właścicielami działki, na której stoi kapliczka wspominają opowieści rodziców i dziadków m.in. o tym, jak w czasie I wojny światowej, kiedy panowała epidemia cholery, cała wieś gromadziła się przed kapliczką i modliła się o wstawiennictwo. Do tej pory wielu zupełnie nieznajomych ludzi przyjeżdża i modli się przed kapliczką – byli tutaj już goście z zagranicy – z Włoch, Czech i USA. Jedna rodzina z Włoch przyjeżdżają tutaj co roku, żeby zrobić sobie zdjęcie przed kapliczką. Szkoda tylko, że coraz mniej tutejszych ludzi modli się u stóp Matki Bożej, tradycja ta powoli zanika.

null

Kapliczka Bożego Narodzenia w Łomnej
Przy drodze z Nowego Wiśnicza przez Łomną do Borówny znajduje się kapliczka poświęcona Bożemu Narodzeniu. W kapliczce zbudowanej z piaskowca i pokrytej eternitem w kształcie gontów, głównym motywem jest grota z figurami nowonarodzonego Pana Jezusa, Matki Boskiej, Józefa, pasterzy, nad którymi umieszczony jest Anioł ze wstęgą, na której widnieje napis: Gloria in Excelsis Deo. Nad grotą znajduje się wnęka, w której umieszczona jest gipsowa figura Matki Boskiej. Kapliczka zwieńczona jest metalowym krzyżem. Jej fundatorem na przełomie XX i XXI wieku był Marian Nalepka zmarły w 2007 roku, który jako dziecko wielokrotnie był kolędnikiem i te wspomnienia z dzieciństwa chciał utrwalić w formie kapliczki.