Policja: ruszyła akcja „Bezpieczna droga do szkoły”

Wczoraj policjanci wraz ze strażnikami mejskimi rozpoczęli na terenie powiatu bocheńskiego coroczną akcję Bezpieczna droga do szkoły. Funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem uczniów na drogach, a podczas spotkań w szkołach będą uczyć zasad bezpiecznego zachowania.

Akcja prowadzona będzie do 10 września. Policjanci będą obserwować dzieci jak i kierowców przy szkołach znajdujących się bezpośrednio przy ruchliwych ulicach. Ponadto w ramach akcji nadzorem objęty będzie też zorganizowany przewóz dzieci i młodzieży autobusami szkolnymi. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego skontrolują wszystkie autobusy wykorzystywane w tym celu.

Jak informuje Leszek Machaj z bocheńskiej policji w Bochni, uruchomiony został też dyżur telefoniczny pod nr 14 615 22 25. Dzwoniąc pod ten numer można poinformować funkcjonariuszy „drogówki” o niepokojących zjawiskach lub zaproponować konkretny sposób poprawy bezpieczeństwa.

We wrześniu policjanci rozpoczynają również – w ramach akcji „Odblaskowa szkoła” – spotkania z dziećmi i młodzieżą poświęcone bezpieczeństwu. Rusza także autorski program KPP w Bochni pn. „Bezpieczny przedszkolak”. Podczas spotkań uczniowie klas pierwszych otrzymają przygotowane płyty z prezentacją multimedialną „Bezpieczne dzieci”.

Działania policji mają przyczynić się do zmiany smutnych statystyk na temat ofiar wypadków wśród dzieci. W ubiegłym roku w Małopolsce odnotowano 561 ofiar wśród dzieci do lat 14, w tym 10 śmiertelnych, a 551 zostało rannych. Dzieci stanowiły około 9% wszystkich ofiar wypadków drogowych.

Najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego tej kategorii wiekowej byli piesi, wśród których w wypadkach zostało poszkodowanych 202 (w tym 8 poniosło śmierć) oraz 241 pasażerów pojazdów (w tym 2 poniosło śmierć).

Na początku roku szkolnego 2009/2010 (w okresie od 1.09 do 11.09.2009 roku) na małopolskich drogach doszło do 161 wypadków drogowych, w których 7 osób zginęło, a 198 zostało rannych. W grupie wiekowej dzieci do lat 14 w wypadkach drogowych 27 doznało obrażeń ciała. Nie było wśród nich ofiar śmiertelnych.

W stosunku do analogicznego okresu roku 2008 na terenie małopolski ogólna liczba wypadków drogowych ukształtowała się na tym samym poziomie, liczba osób rannych zmniejszyła się o prawie 9%, natomiast o 16 % wzrosła liczba ofiar śmiertelnych.

There are 1 comments

  1. Policja powinna sprawdzać nie tylko zachowanie dzieci i kierowców na drodze, ale również zachowanie rodziców. Jestem instruktorem nauki jazdy i tylko dzisiaj pod moją „elkę” dwa razy wtargnęły na jezdnię, w miejscu niedozwolonym, matki z dziećmi idącymi ze szkoły. Żadna z tych kobiet nie spojrzała za siebie przed tym, jak weszły na jezdnię. Jeśli chcemy poprawić bezpieczeństwo dzieci na drodze nie wystarczą akcje Policji czy Straży Miejskiej. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że sami dajemy dzieciom przykład zachowania się w ruchu drogowym. A z tym jest niestety różnie.