Bochnia we wrześniu 1939. Poznajesz?

Dzisiaj przypada 71. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Z tej okazji polecamy do obejrzenia krótki film, który znajduje się w zbiorach Pracowni Filmu i Starej Fotografii Michałowo. Prezentuje on Bochnię z września 1939 roku.

Pracownia Filmu i Starej Fotografii Michałowo to projekt stworzony przez Tomasz Wiśniewskiego, historyka, dziennikarza, założyciela stowarzyszenia „Szukamy Polski”. Jak mówi autor projektu – wśród około 5 godzin kronik niemieckich jakie posiada w swoich zbiorach, a które dokładnie analizował odnalazł fragment na którym prawdopodonie widnieje nasze miasto.

Jest to fragment kronik niemieckich z okresu II wojny światowej. Nie mam pewności, czy jest na nim Bochnia właśnie, ale drogowskazy na to właśnie wskazują. Długo się nad tym zastanawiałem i pomyślałem, że może mieszkańcy Bochni przyczynią się do ustalenia tego – mówi Tomasz Wiśniewski.

Tomasz Wiśniewski mieszka i działa w Białymstoku. Jak mówi – posiada jeden z największych zbiorów zdjęć i pocztówek z okresu przedwojenego i II Wojny Światowej. Łącznie 40 tys. pamiątek wyeksponowanych zostanie w Muzeum Starej Fotografii i Filmu. Muzeum według planu ma być otwarte w Michałowie w listopadzie tego roku.

Zobacz film – Bochnia w 1939 roku.

There are 2 comments

  1. Ten interesujący filmik przedstawia PRAWDOPODOBNIE ewakuację bocheńskich volksdeutsch-ów do Reich-u jesienią 1944 roku.W początkowych kadrach filmu widzimy w tle kamienice północnej strony rynku, a pod koniec ujęcia ciężarówka zakręca w stronę ulicy Szewskiej udając się prawdopodobnie na dworzec kolejowy. Apel do starszych internautów: Może rozpoznajecie „bocheńskich folksdojczów ” na filmie?

  2. Krzysztof Jawień |

    Ta kronika faktycznie przedstawia rynek bocheński ale jest to lato lub wczesna jesień 1944 r.Z komentarza operatora wynika że jest to wyjazd naszych Volksdeuschów do Niemiec.W tle widać obecnie remontowaną kamienicę,następnie ciężarówki wyjeżdżają w ulicę Szewską.Oczywiście należy pamiętać że płyta rynku była jednolita,bez obecnych uskoków