Habakuk wystąpi w Oratorium św. Kingi

13 grudnia w Oratorium Św. Kingi wystąpi zespół Habakuk. Muzycy wystąpią w ramach koncertu „Pytania retoryczne” poświęconego pamięci Jacka Kaczmarskiego.

Na występ zespołu Habakuk zapraszają Stowarzyszenie „Kotłownia” wraz z Miejskim Domem Kultury w Bochni. Koncert będzie połączony z wieczorem poezji Studia Teatralnego MDK.

Bilety na koncert (cena 10 zł) można nabywać w sekretariacie MDK od 28 listopada.

Koncert „Pytania retoryczne” rozpocznie się 13 grudnia o godz. 18.30 wieczorem poezji Studia Teatralnego MDK. Od godz. 19.30 przewidziano przerwę techniczną, po której o godz. 20.00 zaplanowano koncert grupy Habakuk.

Informacje od organizatorów:

PYTANIA RETORYCZNE – to wydarzenie, którym chcemy Państwu przybliżyć twórczość nieżyjącego już barda. Podczas organizowanych przez nas wydarzeń artystycznych chcielibyśmy skupić się nie tylko na politycznym aspekcie twórczości Jacka Kaczmarskiego. Nasz wieczór pamięci ukaże go przede wszystkim jako poetę. Słowa kierowane do publiczności, czy to te zakazane, czy to te których wolno już było słuchać, współtworzyły i kreowały polską rzeczywistość. Lata trudne i ciężkie dla Polaków, mimo pobytu na emigracji, Kaczmarski w pewien sposób rozjaśniał, o czy starajmy się nie zapomnieć. Aspekt literacki twórczości Kaczmarskiego zostanie przedstawiony podczas przygotowanego przez młodzież ze Studia Teatralnego działającego przy Miejskim Domu Kultury w Bochni, pod kierunkiem Piotra Majewskiego, wieczoru poezji. Planujemy przedstawić Państwu różne sposoby interpretacji tekstu literackiego, oraz utworu muzycznego, aranżacje, które mogą zaskoczyć, pozytywnie zdziwić lub po prostu zainteresować.

JACEK KACZMARSKI – Poeta. Wśród niezwykle bogatego dorobku artystycznego autora znajdują się setki wierszy, powieści, libretto, śpiewniki. Kompozytor muzyki do swoich utworów, pieśniarz, kojarzony z tekstami o tematyce historycznej, biblijnej i społeczno-obyczajowej, najbardziej znane: Mury, Nasza klasa. Inspirowała go historia, malarstwo, film, czerpał z Wysockiego, Dylana. Wiele utworów wydał w podziemiu. Podczas koncertów akompaniował na gitarze, często towarzyszył mu również dźwięk fortepianu. Bogactwo treści. Żywy dźwięk. Żywe słowa. Bard Solidarności i stanu wojennego, czytany mimo cenzury, słuchany mimo zakazów. Dziś jest inspiracja dla wielu artystów, zarówno znanych i słuchanych, jak i tych początkujących.
Zmarł 10 kwietnia 2004r. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

13 GRUDNIA to data symboliczna – 27 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Czasu, w którym postać Jacka Kaczmarskiego odegrała ważna rolę w świadomości Polaków. Moment ogłoszenia stanu wojennego zastał Kaczmarskiego w Paryżu. Publiczne potępianie rządu polskiego na wiele lat zamknęło mu drogę powrotu do kraju.

HABAKUK – W lutym tego roku grupa Habakuk świętowała 18 lecie działalności. Długi czas i bogata historia wyraźnie zapisały się na kartach polskiej muzyki reggae. Przedostatnia z wydanych płyt to produkcja „A ty siej.” Znajdują sie na niej piosenki Jacka Kaczmarskiego utrzymane w konwencji reggae. Dzięki nagraniu tekstów Kaczmarskiego, zespół trafiły do szerszej publiczności, co zakończyło sie medialnym sukcesem, nagrania często odtwarzane w mediach spopularyzowały zarówno muzykę reggae jak i twórczość Kaczmarskiego. Nowa, wydana w tym roku płyta „Family Front” jest pewnego rodzaju powrotem do korzeni. Płyta łączy w sobie prawdziwe reggae oraz sound system. Znalazły się na niej nagrania Habakuk wraz z udziałem zaproszonych gości – polskich i zagranicznych wokalistów.