Ćwiczenia bojowe strażaków w Rozdzielu

W miniony weekend w Rodzielu Dolnym strażacy powiatu bocheńskiego wraz druhami z Limanowej przeprowadzili ćwiczenia bojowe.

Strażacy biorący udział w ćwiczeniach m.in. zapoznali się z zasadami postępowania podczas pożarów drewnianych obiektów zabytkowych o charakterze sakralnym, a także doskonalili zasady ewakuacji dzieł sztuki i przedmiotów kultu religijnego w warunkach pożarowych, doskonalili współdziałanie i dowodzenie siłami i środkami PSP w tym zastępów spoza powiatu bocheńskiego na obszarach chronionych oraz sprawdzali funkcjonowanie systemów łączności bezprzewodowej.

Ćwiczenia miały miejsce w zabytkowym drewnianym kościele św. Jakuba w Rozdzielu Dolnym. Kościół ten pochodzi z 1563 roku a według tradycji ufundował go król Zygmunt August. To waśnie w tym kościele przyjął chrzest w 1791 roku prekursor polskiego romantyzmu Kazimierz Brodziński. Pierwotnie znajdował się on w Królówce, lecz w 1985 roku przeniesiono go do Rozdziela.

To właśnie tego zabytkowego kościółka uczyli się Bronic powiatowi strażacy. Całość akcji opisuje komendant PSP w Bochni Krzysztof Kokoszka:
„W dniu 16 listopada 2008 r. na skutek zwarcia w instalacji elektrycznej doszło do zapalenia się organów i drewnianych elementów chóru kościelnego. Jedna z osób przebywających w kościele zauważyła dym wydobywający się z chóru kościelnego. Natychmiast zawiadomiła przebywającego w zakrystii księdza, który zaalarmował Państwową Straż Pożarną. Kilkunastu wiernych przebywających w kościele opuściło świątynię. W ciągu paru minut pożar błyskawicznie rozprzestrzenił się na cały chór. Zapaleniu uległa również część konstrukcji więźby dachowej.

Po otrzymaniu zgłoszenia Dyżurny Operacyjny Powiatu zadysponował do zdarzenia zastępy: z OSP Żegocina z KP PSP w Limanowej; GCBA z KP PSP Bochnia; z OSP Łąkta Górna oraz z OSP Rozdziele.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia, Kierujący Działaniami Ratowniczymi z OSP Żegocina stwierdził, że z wnętrza świątyni wydobywa się dym a posiadane siły i środki są niewystarczające do lokalizacji pożaru, zażądał przybycia dodatkowych samochodów gaśniczych i podnośnika hydraulicznego. Polecił podać 2 prądy wody: 1 w natarciu i 1 w obronie. Dyżurny Operacyjny Powiatu zadysponował pozostałe jednostki OSP z Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego z terenu powiatu oraz gminy Żegocina. D-cy JRG po przybyciu na miejsce zdarzenia przejmuje kierowania działaniami ratowniczymi, dzieli terenu akcji na 3 odcinki bojowe, oraz wyznacza odwód taktyczny.”

W sumie w ćwiczeniach brały udział 102 osoby, obsługujące 32 pojazdy.

null
null
null
null
null
null
null
null
null