Ośrodek Interwencji Kryzysowej – w ubiegłym roku pomógł 131 osobom uwikłanym w przemoc w rodzinie

W związku z rosnącym zjawiskiem przemocy w rodzinie Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Bochni intensywnie rozwija działania w kierunku minimalizowania tego zjawiska. Tylko w 2009 r. udzielono pomocy 131 osobom uwikłanym w przemoc.

Placówka od 4 lat prowadzi autorski Program Korekcyjno – Edukacyjny dla Sprawców Przemocy w Rodzinie. Program realizowany jest na terenie Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu (dla sprawców stosujących przemoc nie tylko z paragrafu 207 KK.) i w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Bochni, gdzie prowadzona jest grupa dla osób stosujących zachowania agresywne z całego powiatu Bocheńskiego – grupa prowadzona jest ambulatoryjnie a spotkania odbywają się raz w tygodniu.

Cele programu korekcyjno-edukacyjnego ukierunkowane są na zmianę zachowań i postaw osób stosujących przemoc, ograniczając ryzyko dalszej agresji oraz zwiększając ich zdolność do samokontroli i konstruktywnego rozwiązywania problemów w rodzinie. Program oprócz oddziaływań edukacyjnych obejmuje również praktyczne ćwiczenia dostarczające konkretnych doświadczeń osobistych.

W Ośrodku funkcjonuje Punkt Konsultacyjny dla osób uwikłanych w przemoc. Działania prowadzone podczas pełnienia dyżurów mają na celu: zdiagnozowanie problemu, podanie możliwości uzyskania pomocy, udzielenie wsparcia, motywowanie klienta do podjęcia współpracy oraz kierowanie osób do specjalistów.

W Placówce prowadzona jest grupa wsparcia oraz rozwoju osobistego dla kobiet doznających przemocy, która została utworzona przy współpracy z Tarnowską Fundacją im. Jana Hetmana Tarnowskiego. Celem zajęć jest odnalezienie oraz wzmocnienie zasobów wewnętrznych uczestniczek, ćwiczenie umiejętności interpersonalnych oraz rozwój zawodowy.

W ramach koalicji przeciwdziałania przemocy cyklicznie prowadzone są także spotkania z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Bochni oraz pracownikami socjalnymi, których celem jest wypracowanie optymalnej współpracy pomiędzy instytucjami. Nadto w ramach przeciwdziałania przemocy Ośrodek przeprowadził cykl szkoleń na temat przemocy, których uczestnikami byli pedagodzy, funkcjonariusze policji, pracownicy socjalni oraz kuratorzy zawodowi i społeczni.

Od czterech lat OIK inicjuje obchody związane z „Światowym dniem Sprzeciwu Wobec bicia dzieci”, który przypada na 30 kwietnia. Jest to akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na problem związany z krzywdzeniem dzieci i stosowaniu alternatywnych do bicia metod wychowawczych.

Należy również podkreślić, iż Ośrodek oferuje pomoc osobom, które doświadczają trudnej sytuacji życiowej (kryzysu).
Kryzysem może być zarówno jednorazowe zdarzenie – rozwód, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, zmiana środowiska, jak i doświadczenia powtarzające się i trwające w czasie – przemoc, alkoholizm w rodzinie, problemy małżeńskie, próby samobójcze, przewlekłe choroby, samotność.

Ośrodek udziela pomocy w zdarzeniach losowych np. powodzie, pożary, wypadki komunikacyjne. Tego rodzaju zdarzenia niosą za sobą różnego rodzaju straty materialne, zdrowotne oraz problemy psychologiczno-emocjonalne. Szybkie udzielenie fachowego wsparcia pozwala na łagodniejszy powrót do równowagi psychicznej.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej jest organem samorządowym, prowadzonym przez Starostę Bocheńskiego. Usługi wykonywane w postaci pomocy psychologicznej, terapeutycznej, socjalnej są bezpłatne i nie wymagają skierowania od żadnej innej instytucji.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Bochni
Bochnia, ul. Karolina 14 F
e-mail: oik.bochnia@op.pl
tel. 14 611 28 92

Godziny otwarcia Ośrodka:
poniedziałek 10-20, wtorek 8-20, środa 8-20, czwartek 8-20, piątek 10-20, sobota (I, III sobota miesiąca) 10-15

Dyżury w Punkcie Konsultacyjnym:
poniedziałki: 18.00-20.00, czwartki: 10.00-12.00