Konkurs plastyczny w Łąkcie Górnej – prace na aukcje – dochód na dzieci z chorobą nowotworową

W Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej został zorganizowany Międzygimnazjalny Konkurs Plastyczny „ Jan Paweł II – Odwaga Świętości w oczach młodego pokolenia”. Honorowy Patronat nad konkursem objęli: m. in. Profesor Czesław Dźwigaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Wzięło w nim udział 72 uczniów z 5 gmin powiatu bocheńskiego: Żegociny, Trzciany, Łapanowa, Nowego Wiśnicza i Lipnicy Murowanej-łącznie z 11 gimnazjów (Żegocina, Rozdziele, Łąkta Górna, Trzciana, Kamionna, Leszczyna, Łapanów, Tarnawa, Nowy Wiśnicz, Stary Wiśnicz i Lipnica Murowana). Osiem prac nie spełniło warunków zawartych w regulaminie. Cele konkursu zostały szczegółowo podane w regulaminie. Oto one:

1. Wskazywanie młodzieży etycznego wzorca – papieża Jana Pawła II ;
2. Utrwalenie w młodym pokoleniu pamięci o Janie Pawle II;
3. Nawiązanie do tegorocznego hasła październikowych obchodów Dnia Papieskiego: „Jan Paweł II – Odwaga Świętości”;
4. Przybliżenie w pracy plastycznej aspektów tegorocznego hasła m.in. osobistego dążenia Jana Pawła II do świętości przez cały pontyfikat jak też wezwania młodych przez Ojca Świętego do odważnego dążenia do świętości;
5. Pogłębienie wiedzy o życiu, działalności, twórczości i osobowości papieża Jana Pawła II i wskazywanie na fakty świadczące o Jego świętości;
6. Kształtowanie i rozwijanie u uczniów uzdolnień plastycznych i wiedzy o wybitnych artystach;
7. Integracja młodzieży ze szkół gimnazjalnych z gmin powiatu bocheńskiego;

Dnia 7 maja 2010 roku obradowała Komisja Oceniająca pod przewodnictwem Profesora Czesława Dźwigaja z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Członkami Komisji byli: Wanda Silezin – animator Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki C.Freineta w Krakowie, Jan Rosiek – dyrektor ZS im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej i Teresa Białka- nauczyciel plastyki i organizatorka konkursu.

Natomiast 14 maja 2010 roku odbyła się uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród i dyplomów dla 11 laureatów i 14 wyróżnionych uczniów w konkursie. Po powitaniu przez Pana dyrektora Jana Rośka wszystkich zaproszonych gości, Teresa Białka-organizator i koordynator konkursu krótko scharakteryzowała cele, przebieg i wyniki pracy Komisji Oceniającej, jak też wskazała jeszcze jeden bardzo istotny cel tego konkursu-cel charytatywny.

Wszystkie nagrodzone prace zostaną sprzedane na aukcji zorganizowanej przy Kościele Parafialnym p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łąkcie 13 czerwca 2010 roku, zaś dochód będzie przeznaczony na rzecz Fundacji na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową „Wyspy Szczęśliwe”, działającej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym Kraków – Prokocim. Po wręczenie dyplomów i kwiatów zaproszono do wysłuchania utworu pt. „Zdumienie” ( zawierającego fragment „Tryptyku Rzymskiego” napisanego przez Karola Wojtyłę – Papieża Jana Pawła II). Utwór w wykonaniu uczennicy klasy III gimnazjum-Magdaleny Kępy był dedykacją dla wszystkich patronów, sponsorów, nauczycieli i dyrektorów szkół biorących udział w konkursie.

Następnie głos zabrał wybitny rzeźbiarz –prof. Czesław Dźwigaj-przewodniczący Jury a zarazem honorowy patron konkursu. W bardzo ciekawy sposób scharakteryzował nagrodzone prace, argumentując swój wybór. Następnie wraz z p. Teresą Białką i panem dyrektorem wręczał nagrody i dyplomy laureatom i wyróżnionym. Po pamiątkowym zdjęciu na scenie zaprezentowała się Grupa Młodzieżowa Zespołu Pieśni i Tańca „Łąkta”, któremu towarzyszyła Kapela CKSiT w Żegocinie, Tańce i śpiewy uczniów przygotowanych przez panią Agnieszkę Żołnę – Zdunek dedykowane były dla wszystkich uczestników konkursu. Po występie głos zabrał Pan Jerzy Błoniarz –wójt gminy Żegocina, który podziękował za bardzo dobrą organizację konkursu, a głównej organizatorce wręczył wydanie encyklopedyczne o filmie religijnym. Następnie wszyscy mieli możliwość oglądnąć prezentację multimedialną przygotowaną przez organizatorkę konkursu o twórczości Profesora Czesława Dźwigaja, o stworzonych przez niego pomnikach i innych dziełach sztuki . Uroczystość zakończyła się pokonkursowa wystawą, wpisem gości do kroniki oraz poczęstunkiem. Konkurs spotkał się z miłym przyjęciem i być może w przyszłości będzie kontynuowany.

LAUREACI KONKURSU:

1. Dominika Wolak – Gimnazjum w Rozdzielu
2.Justyna Kalicka – Gimnazjum w Kamionnej
3. Łukasz Cabała- Gimnazjum w Łąkcie Górnej
4. Katarzyna Wnęk- Gimnazjum w Lipnicy Murowanej
5. Mariola Bartosik- Gimnazjum w Łapanowie
6. Ewa Stachoń- Gimnazjum w Rozdzielu
7. Artur Wolak- Gimnazjum w Trzcianie
8. Magdalena Krawczyk- Gimnazjum w Żegocinie
9. Joanna Piszczek- Gimnazjum w Łąkcie Górnej
10. Paweł Zelek- Gimnazjum w Rozdzielu
11. Barbara Tworzydło- Gimnazjum w Nowym Wiśniczu

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE:

1. Faustyna Tracz- Gimnazjum w Leszczynie
2. Katarzyna Kuczma- Gimnazjum w Łapanowie
3. Adrian Stary- Gimnazjum w Łąkcie Górnej
4. Marta Pastuszak- Gimnazjum w Kamionnej
5. Agnieszka Wołowiec- Gimnazjum w Trzcianie
6. Kamil Matras- Gimnazjum w Rozdzielu
7. Krystian Dobranowski- Gimnazjum w Nowym Wiśniczu
8. Magdalena Kępa- Gimnazjum w Łąkcie Górnej
9. Anna Krotos- Gimnazjum w Starym Wiśniczu
10. Beata Kokoszka- Gimnazjum w Nowym Wiśniczu
11. Diana Sajak- Gimnazjum w Tarnawie
12. Jadwiga Adamczyk – Gimnazjum w Lipnicy Murowanej
13. Ewelina Krzywda – Gimnazjum w Nowym Wiśniczu
14. Katarzyna Tworzydło- Gimnazjum w Nowym Wiśniczu

(relacja: Teresa Białka)