Zasiłek „pierwszej pomocy” dla poszkodowanych w wysokości do 6 tysięcy złotych

Osoby, których dobytek został zniszczony z powodu powodzi, mogą zwrócić się o zasiłek celowy do lokalnego ośrodka pomocy społecznej. Zasiłek w sytuacjach związanych z klęską żywiołową nie jest uzależniony od wysokości dochodów.

Wojewoda małopolski wystąpi – po nadesłaniu przez samorządy szacunkowych danych i ich weryfikacji – do ministra spraw wewnętrznych i administracji o zabezpieczenie środków z rezerwy celowej.

Zasiłek, o którym mowa to forma „pierwszej pomocy” i jest przeznaczony przede wszystkim na pokrycie kosztów zakupu żywności, leków, leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego oraz dokonanie drobnych remontów i napraw w mieszkaniu. Mieszkańcy Małopolski, którzy ucierpieli w wyniku powodzi, mogą otrzymać zasiłek w wysokości do 6 tysięcy złotych.

Rolnicy, którzy stracili uprawy, mogą skorzystać z kredytów preferencyjnych. Właściciele gospodarstw, które ucierpiały z powodu podtopień w ciągu 10 dni powinni zgłosić się z wnioskiem do swojej gminy, która w ciągu kolejnych 10 dni przekazuje zbiorcze informacje do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Pomoc obejmuje zniszczone uprawy rolne, straty w inwentarzu oraz uszkodzenia budynków gospodarczych. Straty są następnie szacowane przez komisje powoływane przez wojewodę małopolskiego, który zwraca się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o uruchomienie preferencyjnej linii kredytowej. Rolnicy mogą również starać się o umorzenie podatku rolnego – o tym decyduje ich gmina.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bochni prosi mieszkańców Miasta Bochnia, którzy na skutek powodzi doznali szkód w swoich domach (mieszkaniach) o telefoniczne zgłaszanie tego faktu pod nr tel. 14 615-39-10.

W terenie pracują komisje szacujące ww. szkody, jednak, aby uniknąć ewentualnego przeoczenia któregoś z zalanych wodami powodziowymi domu, MOPS prosi o kontakt telefoniczny. Protokół z szacowania szkód w gospodarstwie domowym sporządzony przez Komisje powołaną przez Burmistrza Miasta oraz wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego będą podstawą do przyznania pomocy osobom poszkodowanym.

Zgodnie z wytycznymi Wojewody Małopolskiego pomoc powyższa adresowana będzie do rodzin, które poniosły straty w gospodarstwach domowych tj. w budynkach mieszkalnych – w podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb.

Pomoc ta nie jest adresowana do poszkodowanych, którzy ponieśli straty w gospodarstwach rolniczych, budynkach gospodarczych, garażach, zniszczeniu uległ samochód lub sprzęt gospodarczy.

Przyznawanych zasiłków nie będzie należało traktować jako rodzaju odszkodowania za straty poniesione w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych – będą one formą pomocy a nie rekompensaty.

There are 2 comments

  1. Pan Norbert to odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku, to dobry człowiek (pamiętam jak był opiekunem w ochronce i kupił nam ze swojej kasy 3kilo kiełbasy i browary no może z browarami to przesadziłem sami sobie kupiliśmy była niezła impreza bardzo dobrze wspominam tego człowieka pozdrawiam)

  2. Jósef Kowalik |

    Dziękujemy za wyczerpującą informację. Na stronie Urzędu Gminy tylko dyrdymały o których wszyscy wiedzą od kilku dni.
    Pozdrawiam mieszkaniec Proszówek.