Sfałszowali dla zabawy pieniądze, ale „dowcip” obrócił się w …

W dniu 12 kwietnia około godz. 16.00 do kiosku przy ul. Regis podszedł młody mężczyzna, który zapłacił za paczkę papierosów banknotem 50 zł.

Banknot ten wydał się podejrzany sprzedawcy, o czym powiadomiła niezwłocznie bocheńską policję. Policjanci Wydziału Kryminalnego podjęli natychmiast czynności mające na celu zatrzymanie młodego mężczyzny, którego wygląd opisała sprzedawczyni. W efekcie penetracji miasta policjanci po kilkudziesięciu minutach zatrzymali 18 letniego mieszkańca gm. Bochnia, który wprowadził w obieg fałszywy banknot.

Dalsze czynności operacyjno – wykrywcze pozwoliły ustalić jeszcze dwóch innych uczniów jednej z bocheńskich szkół średnich. Z ich relacji wynika, że w efekcie błahego żartu doszło do złamania prawa.

Jeden z uczniów kl. III szkoły ponadgimnazjalnej przyniósł do szkoły dwa banknoty o nominale 50 zł, które były falsyfikatami wykonanymi na zwykłym papierze biurowym na domowej drukarce. Twórca środka płatniczego pokazywał je innym kolegom z klasy. Młodzi mężczyźni wpadli na pomysł sprawdzenia reakcji swoich kolegów i położyli banknot na korytarzu oczekując na pierwszego chętnego znalazcę. Przechodzący korytarzem przypadkowy nieznany im uczeń zauważył banknot i wyciągnął go z kosza, po czym odszedł w nieznanym kierunku. Drugi banknot trafił w ręce kolegi w podobnym celu, ten jednak postanowił za niego kupić papierosy, co niestety uczynił.

W efekcie „żartu” zostali zatrzymani trzej 18-letni mieszkańcy miasta i gminy Bochni oraz gminy Drwinia, który na swym stacjonarnym komputerze zeskanował i powielił banknot. Zabezpieczono również zestaw komputerowy.

Uczniowi ci mają dobrą opinię w szkole i prawdopodobnie nie mieli świadomości surowej odpowiedzialności karnej za tego typu przestępstwo. Już samo podrabianie pieniędzy w świetle przepisów kodeksu karnego zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności! Natomiast puszczenie w obieg takiego falsyfikatu grozi pozbawieniem wolności od roku do lat 10. Warto przypomnieć, że karalne jest również samo przygotowanie do tego typu opisanego przestępstwa tj. od 3 miesięcy do lat 5. Tego typu przestępstwo skierowane jest niejako przeciwko interesom państwa, stąd tak surowa kara. W przypadku mniejszej wagi, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, jednak muszą na to wskazywać dowody.

Policja przestrzega młodych ludzi przed tego typu zachowaniami, ponieważ przy obecnym postępie technologicznym wykonanie takiego falsyfikatu banknotu stało się dziecinnie proste, a zagrożenie karą bardzo wysokie. Szczególnie dla młodych ludzi, którzy nie zawsze świadomie nabywają bagaż kary wchodząc w dorosłe życie. Policjanci przestrzegają (także podczas spotkań w szkołach), iż nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności karnej.

Policjanci starają się ustalić również, co stało się z drugim banknotem, mając nadzieję, że jego znalazca wykaże się większym rozsądkiem.

18-latkowie zostali zatrzymani i przebywają w Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych w KPP w Bochni, pozostając do dyspozycji Prokuratora Rejonowego w Bochni. W powyższej sprawie wszczęto śledztwo.