Dzień Kobiet świętowany inaczej … z historyczną nutą w Gimnazjum nr 2

Dzień Kobiet świętować można na wiele sposobów. Wydawać by się mogło, że niewiele ma on wspólnego z historią Polski okresu drugiej wojny światowej. A jednak?

Wczorajsze spotkanie zorganizowane przy współpracy Gimnazjum nr 2 w Bochni im. Cypriana Kamila Norwida oraz Klubu Historycznego im. Generała Stefana Roweckiego – Grota wskazuje, że o współczesności nie da się mówić w oderwaniu od losów tych, którzy nierzadko kładli życie na ołtarzu idei, jaką niewątpliwie była ojczyzna.

Pojęcie to dla współczesnej młodzieży wiąże się głównie ze sztandarowymi hasłami i sloganami, stąd program słowno – muzyczny, poparty materiałem fotograficznym oraz relacje naocznych świadków i uczestników wydarzeń stały się dobrą okazją do poznania historii, i to nie tej znanej z podręcznikowych opracowań, a żywej, bo opartej na autentycznych wspomnieniach.

Tematem przewodnim spotkania były kobiety polskie w służbie ojczyźnie, stąd przekazana niezwykle interesującym językiem relacja członka Oddziału ŚZŻ AK w Bochni – pani por. Cecylii Dźwigaj, kobiety zaangażowanej w walkę o niepodległość ojczyzny, była lekcją historii nie tylko dla młodzieży.

W programie spotkania obok wspomnień w słowie i w piosence o zrzeszonych w AK kobietach znalazł się poświęcony temu tematowi wykład prezesa Oddziału ŚZŻAK w Bochni – Zbigniewa Siudaka. Dokonano także otwarcia wystawy udostępnionej przez IPN Oddział w Krakowie – „ Burza. Armia Krajowa w 1944 r.”.

W trakcie spotkania nastąpiło także uroczyste podpisanie deklaracji przystąpienia do Klubu Historycznego im. Generała Roweckiego „ Grota”, któremu przewodzi dyrektor bocheńskiej „dwójki” Zbigniew Solak, przez dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych z Bochni oraz szkół powiatu bocheńskiego. Deklarację podpisali też dyrektorzy: Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni, Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej, Królówce, Łąkcie Górnej i Rozdzielu. Łączna liczba szkół skupionych w klubie wzrosła do 24.

Miejmy nadzieję, że tego typu spotkania przyczynią się do propagowania wśród młodzieży zarówno wiedzy o historii drugiej wojny światowej, jak i postaw patriotycznych we współczesnym tego słowa rozumieniu.