Biblioteka: Obchody Roku Ludwika Stasiaka

Z okazji roku Ludwika Stasiaka 28 października bocheńska biblioteka organizuje spotkanie z Bogumiłem Jonakiem, który opowie o literackiej twórczości artysty. Spotkanie zaplanowano na godz. 18.00 w Sali Klubu Biblioteki.

Twórczość Ludwika Stasiaka jest bardzo różnorodna. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i malarstwo m.in. u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Naukę uzupełniał w Wiedniu i Akademii w Monachium. Jako artysta malarz, literat, historyk sztuki oraz wydawca przełomu XIX i XX wieku swoimi dziełami wywarł ogromny wpływ na kulturę naszego miasta. Tematem jego prac plastycznych były sceny rodzajowe, pejzaże, martwe natury i kwiaty.

Około 1901 Ludwik Stasiak porzucił malarstwo i poświęcił się twórczości literackiej. Spod jego pióra wyszły powieści, opowiadania, humoreski, utwory dramatyczne, felietony, szkice i artykuły z dziedziny historii sztuki. Stał się popularnym autorem powieści, piewcą polskiego mieszczaństwa i jego tradycji.

Julian Krzyżanowski zaliczył go do prekursorów powieści mieszczańskiej w Polsce. Stasiak jako pierwszy wprowadził do beletrystyki tematykę bocheńską w powieści „Skarbiec króla Kazimierza w przepaściach bocheńskiej żupy” (1904) a później w „Zapadłym szybie, Powieść z życia górników” (1908) i „Srebrny dzwon. Powieść z dziejów dawnego mieszczaństwa polskiego” (1913). Bocheńszczyznę w czasie dramatycznych wydarzeń rabacji galicyjskiej ukazał w powieści „Krwawe ręce” (1907).

Bibliografie literatury okresu pozytywizmu i Młodej Polski obejmują ponad czterdzieści książek jego autorstwa. Dzięki Stasiakowi do Bochni przyjeżdżali wybitni twórcy kultury tego okresu m.in. Włodzimierz Tetmajer, Kasper Żelechowski, Jacek Malczewski, Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa – Tetmajer i Stefan Żeromski.