Specjalne dyżury na Policji i w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie

W ramach akcji „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw” od 22 do 28 lutego br. ustanowione zostaną specjalne dyżury, w trakcie których zainteresowanym udzielane będą niezbędne informacje w zakresie pomocy osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstwa, porady prawne oraz podjęcia stosownych działań.

Zasadniczym celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni przypomina, że od dnia 2 marca 2009 r. funkcjonuje na terenie powiatu Powiatowy Zespół Interdyscyplinarny ds. Pomocy Dziecku i Rodzinie. Powołanie Zespołu umożliwiło skoordynowanie działań poszczególnych instytucji pomocowych, by skutecznie nieść pomoc osobom tego wymagającym.

Działania Zespołu są skierowane do rodzin w kryzysie, niewydolnych wychowawczo i ukierunkowane na rozwiązanie konkretnego problemu w rodzinie, a ich celem jest przeciwdziałanie następstwom zaistnienia problemu.

W 2009 roku Zespół objął swoim działaniem 15 rodzin z terenu powiatu bocheńskiego (w sprawie kilku rodzin Zespół spotkał się więcej niż jeden raz). Problemem dominującym w tych rodzinach była przemoc (zarówno fizyczna jak i psychiczna). Zespół nie tylko pomaga rodzinie znajdującej się w kryzysie ale również instytucjom, które do chwili powstania zespołu samodzielnie starały się rozwiązywać pojawiające się problemy.

W skład Zespołu wchodzą: pracownicy PCPR, ośrodków pomocy społecznej, pedagodzy szkolni, Policja, kuratorzy sądowi, pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Uruchomienie pierwszego etapu pracy zespołu interdyscyplinarnego może nastąpić w wyniku reakcji na: prośbę rodziców lub innych dorosłych członków rodziny, prośbę dziecka, informacje uzyskane od członków społeczności lokalnej, informacji uzyskanych z placówek oświatowych, informacje innych służb (GOPS/MOPS, policja, kościół , organizacje pozarządowe).

Wszystkich którzy chcieliby uzyskać szczegółowych informacji na temat działania zespołu PCPR prosi o kontakt osobisty lub telefoniczny – tel. 0146119740.

W Komendzie Powiatowej Policji w Bochni w dniach od 22 do 28 lutego br w godz. 9.00 – 20.00 w pełniony jest dyżur policjanta udzielającego niezbędnej pomocy oraz informacji zainteresowanym osobom. Dyżury pełnią policjanci z dużym doświadczeniem zawodowym z zakresu przemocy domowej, wypadków drogowych, przestępstw i osób poszkodowanych wśród nieletnich, przestępczości gospodarczej i profilaktyki.

Zgłaszający się mogą liczyć na udzielenie niezbędnych informacji w zakresie pomocy osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstwa, porady prawnej oraz podjęcia stosownych działań. Akcja ta prowadzona jest wspólnie z innymi instytucjami świadczącymi pomoc szczególnie osobom uwikłanym w przemoc domową, uzależnionym i współuzależnionym od alkoholu.

Ponadto całodobowo wszelkich informacji udziela oficer dyżurny KPP w Bochni pod nr tel. 14/ 615 22 22.

W 2009 r. z powiecie bocheńskim zgłoszono 157 interwencji związanych z przemocą w rodzinie, i tyle też wdrożono procedur „Niebieska karta”. Procedura ta polega na tym, że policjanci wspólnie z pracownikami ośrodków pomocy społecznej, a czasami kuratorami sądowymi odwiedzają systematycznie (co najmniej raz w miesiącu) rodzinę, w której doszło do przemocy.

Jeśli odwiedzający stwierdzi, że przemoc już nie występuje, procedura zostaje zamknięta. W razie nawrotu przemocy, powiadamiane są Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ośrodki pomocy społecznej, w niektórych przypadkach sąd rodzinny i sąd nieletnich, ośrodek interwencji kryzysowej czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni.

Te odwiedziny mają na celu monitorowanie sytuacji, aby zapobiegać przemocy w rodzinie i podejmowanie działań wspierających osoby pokrzywdzone w wyniku przemocy.

W 2008 r. interwencji związanych z przemocą w rodzinie takich interwencji było 220. Większość przypadków domowej przemocy ma miejsce pod wpływem alkoholu. Spadła też liczba osób poszkodowanych. – W roku 2009 mieliśmy 303 osoby poszkodowane, rok wcześniej aż 459, również spadła liczba pokrzywdzonych kobiet z 219 w roku 2008 do 163 w ubiegłym roku. Pocieszające jest to, że było też mniej dzieci, które były świadkami przemocy.

Osoby, które zgłaszają się na policję, dostają informację o tym, gdzie mogą uzyskać pomoc. – Takimi ośrodkami są Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie osoby mogą zgłosić się na terapię wspólnie z małżonkiem, bądź też udać się po prostu po poradę psychologiczną, wsparcie, pomoc prawnika. Również w Bochni mamy punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych i osób, wobec których stosowana jest przemoc. Taki punkt funkcjonuje również w Nowym Wiśniczu.