Oświęcimiak i Kopernik w Muzeum Narodowym

Około 200 prac autorstwa 41 artystów zgromadzono na wystawie „W ogniu tworzone… Ceramika krakowska po 1945 roku”, którą otwarto w czwartek (10 lipca) w Muzeum Narodowym w Krakowie. To pierwsza od 1964 roku tak duża prezentacja ceramiki artystycznej w krakowskim muzeum. Wśród prezentowanych prac są dwie rzeźby Genowefy Nowak, wypożyczone z Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, gdzie przechowywana jest rzeźbiarska spuścizna artystki.

Zwiedzając wystawę można się przekonać, że ceramika to nie tylko talerze, wazony czy figurki – czyli najczęściej kojarzone z tym terminem przedmioty użytkowe lub dekoracyjne. Na ekspozycji można zobaczyć rzeźby, płaskorzeźby, mozaiki, płytki okładzinowe do wnętrz i płyty dekoracyjne. Dodatkowo na wielkoformatowych fotografiach pokazano przykłady udanego zastosowania ceramiki w architekturze, np. na elewacjach budynków użyteczności publicznej oraz w holach i poczekalniach. Zilustrowano też przykłady użycia ceramiki w budowlach sakralnych, np. w formie ceramicznych ołtarzy.

Na krakowskiej wystawie możemy zobaczyć rzeźby „Oświęcimiak”, która powstała w 1971 r. oraz „Kopernik” z 1976 r. autorstwa Genowefy Nowak. Artystka studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w 1957 r. uzyskała dyplom u prof. Bandury. W latach 1958 – 1977 pracowała w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, gdzie uczyła rzeźby i rysunku. Uprawiała malarstwo, grafikę i rzeźbę przede wszystkim w drewnie i ceramice, prała udział w licznych plenerach, konkursach i wystawach. Rzeźbiarska twórczość Genowefy Nowak zdominowało kilaka tematów – tworzyła rzeźby o tematyce sakralnej, wojennej i martyrologicznej a także związanej z macierzyństwem. Artystka zmarła 8 czerwca 1981 w Krakowie. Bocheńskie muzeum przechowuje prace, które po niej zostały.
Wystawę można oglądać do 24 sierpnia w Muzeum narodowym w Krakowie.