Wiadomo, gdzie może powstać lądowisko szpitala dla helikopterów

Bocheński szpital powiatowy czyni starania o budowę lądowiska dla helikopterów. Jest to inwestycja droga, ale potrzebna. Wiadomo już nawet, gdzie konkretnie takie lądowisko zostałoby zlokalizowane.

Dyrektor Wojciech Szafrański przewiduje, że szpitale, które nie mają lądowiska, za kilka lat mogą mieć problem z kontraktem na oddział ratunkowy. Dlatego od pewnego czasu trwa poszukiwanie lokalizacji dla takiego obiektu. Wszystko wskazuje, że lądowisko powstanie na budynku pralni, najwyższym poza szpitalem. – Jest tam możliwość odlotu, przylotu i zachowania wszystkich parametrów, pod warunkiem, że wybudujemy platformę powyżej 6 m nad tym budynkiem. Zdjęlibyśmy dach i można byłoby tę platformę zamontować.

Rozwiązanie to jest o tyle dobre, że istnieje możliwość połączenia lądowiska ze szpitalem za pomocą zewnętrznej windy i korytarzy. Pacjent mógłby z lądowiska trafić bezpośrednio na blok operacyjny bez konieczności przewożenia go karetką.

W momencie, gdyby taki helikopter wylądował i trzeba byłoby przyjąć pacjenta, windą zewnętrzną, która byłaby zaprojektowana, pacjent zjeżdżałby do piwnicy i korytarzami jest bezpośredni kontakt do windy z możliwością wyjazdu na blok operacyjny – dodaje dyrektor.

Do tej pory w nagłych przypadkach śmigłowce przybywające do szpitala w Bochni korzystały z miejsca na lądowanie na terenie boiska Bocheńskiego Klubu Sportowego.

There are 9 comments

  1. „Do tej pory w nagłych przypadkach śmigłowce przybywające do szpitala w Bochni…” robiły to w celu ewakuacji pacjentów z Bochni ratując im w ten sposób życie, które nadal było zagrożone. (Jakość usług delikatnie mówiąc jest niska) Proponuje w pierwszej kolejności zainwestować jednak w personel.

  2. Ozyrys święte słowa! Nowy budynek, lądowisko, sprzęt nic nie zmieni, dopóki nie będzie inwestycji w zasoby ludzkie. Szpital to nie pachnący budynek wyposażony w najnowocześniejsze nowinki techniczne, ale dobra kadra lekarska.

  3. Chyba mamy Prima Aprilis. Pomysł z lądowiskiem jest żartem, który może okazać się bardzo kosztowny. Zainteresowanych odsyłam do:SCHEMAT POWIERZCHNI OKREŚLAJĄCY DOPUSZCZALNĄ WYSOKOŚĆ OBIEKTÓW NATURALNYCH I SZTUCZNYCH W OTOCZENIU LĄDOWISK DLA ŚMIGŁOWCÓW, Z KIERUNKÓW PODEJŚCIA I WZNOSZENIA Dziennik Ustaw z 2004 r. Nr 170 poz. 1791. Poza tym jest pomysłem bardzo niebezpiecznym z uwagi na zabudowę, kominy, anteny… Platforma ogranicza też ciężar lądującego śmigłowca do jednego typu (w tym przypadku nowe EC-135), a gdzie wyląduje np. średni Mi-17 lub śmigłowiec przywożący VIP-a?

  4. W zeszłym roku dzięki możliwości skorzystania z pomocy helikoptera przewieziono do szpitala specjalistycznego kobietę która była w ciężkim stanie po wypadku w Starym Wiśniczu – z pewnością uratowano jej życie – JESTEM ZA LĄDOWISKIEM i za możliwością korzystania przez szpital z takich rozwiązań.

  5. Alojzy Śmierdziwąs |

    do Jarosława K. – lądowisko nie ma być dla VIPa tylko PACJENTA. VIPy niech sobie przyjeżdżają pociągiem lenie :)
    Sam pomysł lądowiska jest wart dyskusji, ale fakt, że personel medyczny jest najważniejszy i to w jego jakość najpierw powinno się inwestować. A lądowisko to nie jest fanaberia, myślę, że nieraz może komuś z naszych stron uratować życie. Moim zdaniem każdy średni szpital powinien je mieć i nie jest to żaden przytyk w dany personel, że niby pacjenta się ewakuuje żeby go nie wykończyli w danym szpitalu :) Przecież chodzi o to, że są szpitale specjalistyczne np. oparzeniówka i tam poszkodowany leci, bo czas jest istotny dla jego życia.
    Więc oby nikomu z nas nie było lądowisko potrzebne, ale zdajcie sobie sprawę drodzy bochnianie, że to jest „okno na świat”…

  6. dlaczego nie zrobią lądowiska w najwyższym punkcie czyli koło kotłowni mpecu, to 2 minuty do szpitala

  7. Lądowisko śmigłowcowe jest Bochni BARDZO potrzebne. Powinno być zlokalizowane powyżej oś. Niepodległości, jako uniwersalne mogące przyjmować całodobowo WSZYSTKIE typy śmigłowców eksploatowanych w Polsce. W przypadku klęski żywiołowej ŻADEN wojskowy śmigłowiec ratowniczy(Sokół, Mi-8, Mi-17) nie wyląduje na platformie, która stanie się przez to bezużyteczna. Poza tym wątpię by ULC odebrało wam platformę w tak trudnym terenie.