Dla Papieża, który patrzy na nas z nieba

W ramach obchodów Dnia Papieskiego dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 na bocheńskim rynku utworzyły żywą papieską flagę. Zaprezentowano także zdjęcia Karola Wojtyły, z wizyt na bocheńskiej ziemi.

Ta flaga to nasz dar dla ojca Świętego. Skierowaliśmy ją do nieba, żeby pokazać Papieżowi, który stamtąd na nas patrzy, jak bardzo Go kochamy – mówiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II, biorące udział w tworzeniu żółto – białego znaku.

Żywa flaga została utworzona z dzieci, które trzymały żółte i białe kartki nad głową. – Teraz bolą nas ręce, więc odpoczywamy – mówili najmłodsi uczestnicy przedsięwzięcia po jego zakończeniu.

Sfotografowanie papieskiej flagi w całości było możliwe dzięki użyciu strażackiego podnośnika, którym dziennikarze mogli wyjechać na odpowiednia wysokość.

Na rynku zaprezentowano także powiększone reprodukcje trzech zdjęć pochodzących ze zbiorów bocheńskiego muzeum. Na jednym kardynał Karol Wojtyła przemawia do tłumu wiernych w Lipnicy Murowanej podczas uroczystości pobeatyfikacyjnych ku czci bł. Marii Teresy Ledóchowskiej w 1976 roku, na kolejnym w towarzystwie kardynała Stefana Wyszyńskiego idzie lipnickimi ulicami, a na ostatnia fotografia przedstawia Karola Wojtyłę w Okulicach na uroczystości koronacji cudownego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem, zwanej Okulicką w 1962 roku.

Na wystawie można było także zobaczyć telegram, który przesłał Jan Paweł II do biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza z okazji 50-tej rocznicy koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Różańcowej w 1985 roku. Zaprezentowano także dokumenty z bocheńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Krakowie. Prezentowane dokumenty pochodzą z sierpnia 1949 roku i zostały wytworzone przez bocheńskie Starostwo Powiatowe a zawierają wykaz księży z terenu powiatu, którzy zostali usystematyzowani pod względem stosunku „do władzy ludowej”. Wśród nich jest także ksiądz Karol Wojtyła, który w tym czasie pracował jako wikary w Niegowici.

null
null
null
null
null
null
null