Reklama

Nowoczesne karnisze — jakie modele najlepiej sprawdzą się w salonie, a które w kuchni?

Każde z pomieszczeń w domu lub mieszkaniu wymaga odmiennej aranżacji, między innymi ze względu na funkcje, które spełnia. Nie inaczej jest w przypadku kuchni i salonu, będących przestrzeniami mocno odmiennymi. Choć w dzisiejszych czasach bardzo często można spotkać rozwiązania open space z aneksem kuchennym, to wciąż pozostają to strefy o zupełnie innym charakterze. Jaki ma to wpływ na dobór karniszy?

 

Odpowiedni karnisz do kuchni

Okno kuchenne powinno być istotnym źródłem oświetlenia, ale jednocześnie nie może kolidować z poczuciem intymności osoby znajdującej się przy blacie roboczym. Jeśli dom nie znajduje się w absolutnej głuszy, zasadność montażu systemu zaciemnienia jest bardzo duża. Można zdecydować się na rolety — także te o modnym wzorze dzień i noc — ale bardzo ciekawym połączeniem stylistycznym może okazać się duet firanek i rolet. W takim przypadku kasetę z tkaniną można zamontować bezinwazyjnie wprost na ramie okiennej, a karnisz umieścić na ścianie.

Do minimalistycznych kuchni z frontami mebli o wysokim połysku idealnie nadadzą się karnisze nowoczesne dostępne w ofercie renomowanego producenta karniszy firmy Karnix. Są one najczęściej wykonane jedynie z metalu, jednokolorowe i dość skromne z wyglądu. Ich rolą jest dobrze spełniać swoją funkcję i być dopasowanymi do otoczenia, bez nachalnego wyróżniania się wśród reszty dodatków w pomieszczeniu. Stosując karnisz pojedynczy, przeznaczony do zawieszenia firany, można wybrać długość odpowiadającą wymiarom wnęki okiennej. Przy modelach podwójnych trzeba pamiętać o tym, żeby drążek był dłuższy o około 30 cm po każdej ze stron, aby zmieściła się tam rozsunięta zasłona.

Designerskie karnisze do salonu

Wybierając karnisz przeznaczony do nowoczesnego salonu, można rozejrzeć się również wśród nieco mocniej rozbudowanych zestawów. Szukając informacji na temat tego, jakie są obecnie najważniejsze nurty w modzie wnętrzarskiej w tym zakresie, warto zerknąć do artykułu pt.: „Nowoczesne karnisze — jakie wzory są trendy w tym sezonie?”. Jednak najcenniejszą wskazówką jest ta, która mówi o braku przesady we wprowadzanym do wnętrza wzornictwie. Przykładowo, rustykalne karnisze będą pasowały do pokoju dziennego jedynie pod warunkiem, że reszta wyposażenia i akcentów — także tych w postaci mebli — jest stylizowana na rzeczy z epoki.

Również pod względem rozwiązań technologicznych i ułatwień w sposobie montażu karnisze w salonie powinny być odpowiednio zoptymalizowane. W codziennym użytkowaniu każdy mieszkaniec doceni cichy mechanizm, który bazuje na kółkach z dodatkiem teflonu. Taki sposób wykończenia elementów ruchomych sprawia, że przemieszczają się one szybciej i niemal bezgłośnie. Druga ciekawostka to możliwość demontażu drążka bez konieczności zdejmowania całego karnisza. Funkcja ta powinna być zrealizowana w postaci łatwego do obsłużenia systemu klinującego, zapewniającego prosty dostęp przy zmianie zasłon i wysoką stabilność po zamontowaniu.

W kuchni na karniszach najczęściej znajdują się zwiewne firanki, natomiast w salonie są to solidne, zaciemniające pomieszczenie zasłony. Każde z tych zastosowań wymaga nieco innych właściwości stylistycznych i technicznych. Wspólnym mianownikiem dla obu pomieszczeń jest szeroki wybór nowoczesnych karniszy, wśród których przebierać mogą osoby urządzające wnętrze.