III Małopolski Dzień dla Klimatu za nami. Zdjęcia

W czwartek bocheński rynek stał się na chwile ponownie ekologicznym centrum Powiatu. Rozdaliśmy blisko 5 tyś drzew: grusz, jabłoni, śliw, klonów, dębów, akacji, świerków, jodeł, sosen oraz krzewów borówki amerykańskiej.

Ktoś kiedyś powiedział, że drzewa nie istnieją osobno ani samotnie – tym, co je łączy, są korzenie. Te same słowa można skierować do  ludzi, którzy integrując się, działają w słusznej sprawie…jedną z takich inicjatyw był właśnie wczorajszy piknik ekologiczny. Bocheński rynek zgromadził mnóstwo „ekologów” i po mimo, że zdobycie drzewek nie było najłatwiejsze (1 sadzonka za 5 zakrętek) to bardzo cieszy nas że drzewka rozeszły się praktycznie w 2 godziny. 

— mówi starosta bocheński Adam Korta

W tym roku postawiliśmy na edukację ekologiczną dzieci, młodzieży i seniorów.

Przedszkolaki i dzieci ze szkół podstawowych wzięły udział w warsztatach z tworzenia ogródków prowadzonych przez CKZIiU, na których wyjaśniono im jak sadzić i pielęgnować warzywa. Dzieci przy pomocy prowadzącej warsztaty oraz uczniów z CKZiU  sadzily min. rzodkiewkę, cebulę, sałatę czy koperek.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty z tworzenia naturalnych świec Borówkowy Rój, gdzie można było zobaczyć jak wygląda ul i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu pszczół.

Młodzież tradycyjnie uczestniczyła w prelekcjach z tematyki ochrony i pielęgnacji drzew prowadzonych przez Nadleśnictwo Brzesko oraz Nadleśnictwo Niepołomice oraz przez Zespół Parków Krajobrazowych, które cieszą Uczniowie szkół średnich wzięli ponadto udział w grze terenowej #ekopowiat prowadzonej przez doradcę ds. klimatu, w której najszybsza okazała się reprezentacja II LO w Bochni. Gratulujemy!

W grze terenowej wzięli także udział przedstawiciele klubów seniora Senior Wigor, Rozalka, Stowarzyszeni Kolpinga, w której seniorzy jak zwykle wykazali się nie tylko wiedzą z zakresu ekologii ale też sprytem i doskonałą organizacją.

Duże podziękowania należą się uczniom Zespołu Szkół nr 2 w Bochni, którzy już kolejny rok pomagają nam przy rozdawaniu drzewek. W tym roku po raz pierwszy na własnym stanowisku pokazywali tez jak projektować ogrody deszczowe oraz jakie rozwiązania ekologiczne dostępne są w nowoczesnym budownictwie.

Podczas wydarzenia można było także zdobyć informacje dot. aktualnych dofinansowań z zakresu Czystego Powietrza u ekodoradców z Urzędu Miasta Bochnia oraz doradcy energetycznego z WFOŚiGW.

Leszczynski Spichlerz prezentował zdrowe, lokalne produkty  i domowe przetwory. Mali i trochę więksi odbiorcy chętnie próbowali np. dżemu z ogórka