Organizacja konsolacji w domu – czy to dobre rozwiązanie?

Po śmierci bliskiej osoby na rodzinę spada wiele nieprzyjemnych formalności związanych z organizacją ostatniego pożegnania. Zgodnie z tradycją obok samej ceremonii pogrzebowej sporo żałobników decyduje się na to, by przygotować również stypę. Czy warto zorganizować takie spotkanie w domowym zaciszu? Co można dzięki temu zyskać? O tym opowiemy w dzisiejszym tekście.

Stypa – dlaczego się ją organizuje?

Stypa, inaczej nazywana konsolacją, to finalny etap ostatniego pożegnania zmarłego, organizowana po zakończeniu głównej ceremonii pogrzebowej. Przybiera ona formę spotkania towarzyskiego i poczęstunku, podczas którego rodzina i przyjaciele mogą wspólnie powspominać bliską im osobę. Dodatkowo stypa bywa traktowana jako sposób na podziękowanie żałobnikom, przybyłym na pogrzeb z niekiedy nawet bardzo odległych zakątków.

Kto bierze w niej udział? Najczęściej zaprasza się rodzinę i przyjaciół, nieco rzadziej szersze grono, w tym znajomych z pracy. Wszystko zależy jednak od konkretnej sytuacji, tradycji lokalnej oraz zasobności portfela organizatorów.

Co składa się na klasyczną konsolację?

Organizacja stypy najczęściej jest związana z rodzinnymi lub regionalnymi zwyczajami. Miewa formę skromnego poczęstunku z kawą i ciastkiem. Zdarza się również, że organizuje się pełnowymiarowy obiad dla wszystkich zaproszonych.

Pewne kontrowersje wzbudza zawsze podawanie podczas takiego spotkania napojów alkoholowych. Czasami ogranicza się je wyłącznie do kieliszka wina do posiłku. Niekiedy rezygnuje się z nich całkowicie. To sprawa niezmiernie indywidualna.

Dlaczego warto zorganizować stypę w domu?

O ile w organizacji wielu formalności związanych z pogrzebem pomagają specjaliści z takich miejsc, jak: dompogrzebowylomianki.pl, to kwestia stypy pozostaje już w gestii najbliższych zmarłego.

Wiele osób decyduje się na to, by takie spotkanie odbyło się w prywatnym domu, a nie w wynajętej sali lokalu gastronomicznego. Skąd taka decyzja? Pozwala to stworzyć zaciszną atmosferę – w takim momencie wiele osób potrzebuje przede wszystkim prywatności i spokoju, z dala od spojrzeń osób niepowołanych. To także znacznie większa swoboda i lepsze samopoczucie, a także znacznie mniej formalna forma stypy. Dla wielu osób ważnym argumentem przemawiającym na korzyść takiego kameralnego spotkania są też niższe koszty w porównaniu z usługą gastronomiczną w restauracji.

Istnieją jednak również pewne ograniczenia – przede wszystkim w liczbie gości, których można zaprosić do domu lub mieszkania. Co więcej nie każdy w takiej chwili ma jeszcze siłę zadbać o porządek w swojej przestrzeni mieszkalnej, a także o przygotowanie poczęstunku i zabawianie gości. Ponadto stworzenie menu, które uwzględniałoby zróżnicowane potrzeby i diety, to również dodatkowe wyzwanie. Z tego też względu – dla spokoju, mniejszej liczby zadań i odciążenia domowników – często przenosi się jednak takie spotkanie do lokalu.

Różne formy pożegnania zmarłego – konsolacja w domu

Spotkanie konsolacyjne po ceremonii ostatniego pożegnania może przybierać rozmaite formy. Dla jednych będzie to symboliczny poczęstunek i szansa na rozmowę z najbliższymi, dla innych wystawny obiad w szerszym gronie. Zawsze jednak stypa powinna być godnym upamiętnieniem bliskiej osoby – w formie, która najbardziej odpowiada jej bliskim.