Reklama

Działacze PO ze sposobem na Potrzeby Obywateli?

We wtorek w Restauracji Sąsiedzka w Bochni odbyła się prezentacja nowej strony internetowej mającej pomóc mieszkańcom Bochni i powiatu bocheńskiego w pokonywaniu ich problemów oraz realizacji ich pomysłów.

Strona www.potrzebyobywateli.pl przenosi nas na platformę, dzięki której można w intuicyjny sposób zgłosić problemy, potrzeby oraz propozycje dotyczące funkcjonowania lokalnych społeczeństw. Inicjatorami jej powstania są bocheńscy działacze Platformy Obywatelskiej, którzy we wtorek 14 czerwca w gościnnych murach bocheńskiej Restauracji Sąsiedzka zaprezentowali stronę  w towarzystwie posłanki Urszuli Augustyn.

Spotkanie z mieszkańcami Bochni prowadzili Magdalena Łacna oraz Szymon Roch. Pierwsza z nich zapowiedziała wydarzenie jako absolutnie wyjątkowe, zwróciła także uwagę, że obecność na spotkaniu mieszkańców Bochni jest dowodem na to, iż Bochnia jest miastem, na którym nam zależy i miejscem, które chcemy zmieniać. Wtórował jej Szymon Roch, który podkreślał, że choć każdy jest inny, to jednak czynnikiem łączącym mieszkańców Bochni jest właśnie ona sama. Kochamy Bochnię, powiat bocheński, to nasze miasto, nasz region bez względu czy tutaj się urodziliśmy, czy osiedliliśmy się.  To nasza cecha wspólna. Każdy z nas jest jednak inny. Są wśród nas sportowcy, którzy chcieliby mieć w mieście syntetyczną ścieżkę do biegania, rowerzyści, którzy chcieliby przejechać ścieżką rowerową z miasta do Puszczy Niepołomickiej. Są osoby zmotoryzowane, które mają problemy z zaparkowaniem w Bochni. Mamy estetów, którym na sercu leży piękno Bochni i których denerwują pstrokate reklamy szpecące elewacje zabytkowych domów.  Łączy nas Bochnia.

W spotkaniu udział wzięła posłanka PO – Urszula Augustyn. Parlamentarzystka życzyła bocheńskim działaczom wytrwałości, podkreślając, że bez zaangażowania nic samo się nie zmieni. Zwróciła się do nich z apelem, aby byli  zakaźni, żebyście zarażali innych (…) Ważne jest to, że chcecie prowadzić dialog z wszystkimi mieszkańcami powiatu bocheńskiego. Posłanka ciepło wyraziła się na temat nowo powstałej strony internetowej. Przygotowano instrument, który będzie pytał ludzi o ich opinię, będzie konsultował z nimi to, co w najbliższym otoczeniu będzie się działo. Będzie miejscem do wypowiedzenia się każdego głosu. Czas pandemii pokazał, że dzięki środkom masowej komunikacji można wyrażać swoje zdanie. Ten program ma właśnie taki być. To instrument, który pomoże wyartykułować mieszkańcom potrzeby, nie tylko te materialne, ale także te, o których ciężko jest mówić. Nie jesteśmy najmądrzejsi, nie pozjadaliśmy wszystkich rozumów. Po to, aby żyło nam się lepiej trzeba wsłuchać się w głos tych, którzy nie zawsze mają szansę się wypowiedzieć.  Nie każdy ma czas, żeby rozmawiać z burmistrzem, starostą, nawet radnym, ale to narzędzie stworzone przez grupę społeczników, ich energia, ma nieść pomoc (…)  Każdemu, kto jest zamknięty w czterech ścianach swojego problemu, należy się pomoc.

Punktem kulminacyjnym spotkania było uruchomienie zgłoszenia do nowej platformy. Wprowadzał je Patryk Salamon, a o funkcjonalności strony opowiadał szef powiatowych struktur PO – Krzysztof Nowak. Radny Sejmiku Wojewódzkiego stwierdził, nawiązując do wypowiedzi swoich poprzedników, że jeśli chcemy zmieniać powiat na lepsze, wsłuchujmy się w potrzeby mieszkańców. Ten projekt pomaga właśnie wsłuchiwać się w ich głosy.