„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Adiuwanty – czym są i kiedy z nich korzystać?

Skuteczność herbicydów chwastobójczych może być ograniczona przez wiele czynników, które nie zawsze są brane pod uwagę podczas sporządzania mieszaniny opryskowej. Twardość wody lub innych substancji, a także pestycydy i leki znajdujące się w niej wpływają na skuteczność tych produktów w zabijaniu chwastów – specjalne dodatki zapewniają, że każdy nieoczekiwany element jest neutralizowany, dzięki czemu można uzyskać doskonałe wyniki, nawet jeśli coś jest obecne!

 

Czym są adiuwanty?

 

Zadaniem adiuwanta jest obniżenie napięcia powierzchniowego kropli wody, co pozwala na lepsze zwilżanie. Oznacza to, że po spryskaniu roślin tym produktem będą one chętniej wchłaniały przez liście w suchych warunkach, ponieważ nie ma nadmiaru substancji, który próbowałby powstrzymać ich przenikanie, jak to miało miejsce wcześniej!

Środkami zmniejszającymi napięcie powierzchniowe są najczęściej surfaktanty. Posiadają one właściwość, która pozwala im rozpuszczać się jednocześnie w wodzie i w tłuszczach, co ułatwia wstępne rozpuszczenie tych substancji chemicznych podczas nanoszenia ich na liście w postaci cieczy roboczej; następnie wnikają one w głąb tkanki roślinnej poprzez woski kutykuli, co sprawia, że system jest zoptymalizowany!

Adiuwanty należy stosować dokładnie tak, jak napisano o tym w instrukcji. Tylko prawidłowe stosowanie zapewni pełną skuteczność – polski producent adiuwantów,np. Agromix,  musi zadbać o to, by instrukcje były dokładne.

 

Zalety stosowania adiuwantów

 

Nie można ignorować ekonomicznego wymiaru adiuwantów. Na przykład, jeśli dawka podstawowa zostanie zmniejszona, w niewykorzystanej części zawsze pozostanie większa wartość niż w dawce stosowanej, co zrekompensuje jej zmniejszenie, a także zmniejszy straty poprzez spowodowanie większej rozpuszczalności.

Adiuwanty są niezbędne do optymalizacji skuteczności pestycydów. Zwiększają one absorpcję, osiadając na powierzchni roślin i wnikając głębiej do ich komórek, zwłaszcza w sytuacjach, w których w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że deszcz zmyje zastosowane herbicydy, zanim zdążą one właściwie zadziałać – chroniąc uprawy przed szkodnikami, ale także zapewniając optymalne dawki, ponieważ pomagają zapobiegać nadmiernemu dozowaniu pestycydów z powodu wilgotnych warunków, które często prowadzą do zwiększonego wypłukiwania składników odżywczych z cząstek gleby.

 

Stosowanie pestycydów od wielu lat stanowi istotną część rolnictwa i ogrodnictwa. Jednak wraz z prowadzeniem większej ilości badań nad tym, które produkty działają najlepiej niż kiedykolwiek wcześniej, pojawiają się również nowe zagrożenia związane z tym, jak mogą one wpływać na nasze uprawy, gdy spryskujemy je tymi chemikaliami – zwłaszcza jeśli ich pH lub twardość nie są odpowiednie! Warto więc dokładnie poznać dostępne na rynku adiuwanty i wiedzieć, jak działają, ponieważ jest to bardzo ważne przy wyborze odpowiednich preparatów stosowanych przy środkach ochrony roślin. Wiedza w tym przypadku ma ogromne znaczenie, które przekłada się na efekty.