Reklama

Zalety posiadania akwarium

Akwarystyka to hobby cieszące się olbrzymią popularnością na całym świecie. Rybki w domu to świetna alternatywa dla kota lub psa, a opieka nad nimi stanowi pasjonujące zajęcie. Podpowiadamy, dlaczego warto zdecydować się na akwarium i jak o nie zadbać.

Akwarium w domu – dlaczego warto?

Odpowiednio skomponowane i utrzymane w dobry stanie środowisko wodne może stanowić nietuzinkowy element dekoracyjny każdego pomieszczenia. Rybki i rośliny akwariowe będą przyciągać wzrok i fascynować nie tylko domowników, ale też ich gości. Jest to wspaniałe rozwiązanie dla osób nie lubiących spacerów z psem albo sprzątania kuwety po kocie. Rybki w domu to wygodna opcja i świetna alternatywa dla czworonogów. Umiejętnie zaaranżowane akwarium zamieszkałe przez kolorowe okazy, ciekawe rośliny i wyposażone w interesujące dekoracje będzie działać uspokajająco i relaksacyjnie. Taki widok redukuje stres, pobudza kreatywność i wielu przypadkach chroni przed samotnością. Akwarium to to dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Opieka nad rybami i roślinami uczy odpowiedzialności, systematyczności i pobudza zainteresowanie fauną i florą.

Podstawowe zasady urządzania akwarium

Przed zakupem akwarium trzeba pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Należy podjąć decyzje co do jego umiejscowienia. Nie może stać w zbyt nasłonecznionym miejscu i powinno znajdować się blisko gniazdka elektrycznego, aby zaopatrywać w prąd wszystkie niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Istotną kwestią jest też pojemność zbiornika. Początkującym zaleca się średnie akwaria od 40 do 100 litrów. Miejscem gdzie można zakupić tego rodzaju zbiorniki jest profesjonalny sklep akwarystyczny. Liczba posiadanych rybek musi być dopasowana do wielkości akwarium. Zbyt mało przestrzeni hamuje ich prawidłowy rozwój i kończy się chorobami lub śmiercią tych zwierząt. Przyjmuje się, że na 1 rybę powinno przypadać około 5 litrów wody.

Niezbędne dodatki

Ciężko wyobrazić sobie ładne i funkcjonalne akwarium bez kilku podstawowych elementów. Ważną cześć zawartości zbiornika stanowią odpowiednio dobrane rośliny akwariowe. Najlepszym wyborem są żywe, które mogą stanowić pokarm dla rybek i produkują tlen. Trzeba jednak zapewnić im odpowiednią ilość światła, podłoże i temperaturę wody. Ciekawą opcją jest też oczko wodne z znajdującym się w nim akwarium. Jest to niezwykle atrakcyjne rozwiązanie dla akwarystów dysponujących własnym ogrodem. Innymi często spotykanymi dodatkami są kamyki, korzenie i dekoracje służące rybkom za kryjówkę. W celu zakupu tych i innych elementów wyposażenia akwarium należy odwiedzić sklep akwarystyczny.

 

Zamów produkty do akwarium: plantica.pl