Reklama

Historia pokera – od czego wszystko się zaczęło

Współczesna gra w pokera stała się dziś jedną z najbardziej lubianych gier hazardowych na całym globie. Milionowe fundusze nagród w turniejach pokerowych i tysiące miłośników tej gry dokładnie pokazują, jak ogromną rolę odgrywa gra w pokera we współczesnym świecie hazardowym. Choć gra nie jest tak stara, jak np. szachy, historia pokera jest równie bardzo ciekawa.

Zanim przejdziemy do historii gry, warto zaznaczyć, że jej ustalenie nie jest prostą sprawą. Nie warto wykluczać, że jakaś gra karciana przekazywana była z pokolenia na pokolenie w ustnej wersji, by później zaistnieć w zapiskach, z których skorzystają historycy. Jednak w poniższym artykule przeanalizujemy pisane źródła, pozostawiając swoje domysły na inną okazję.

Skąd wzięła się nazwa poker – nazwy gry w różnych krajach

Pierwszy raz słowo “poker” pojawiło się w źródłach w 1829 r. Wówczas inne używane nazwy tej gry to “bluff” lub “poke”. Nazwa “bluff” ma z grą wiele wspólnego. Słowo poker, zdaniem części ekspertów, pochodzi z niemieckiego słowa “pochen”, które oznacza blefować i oszukiwać. Czyli to samo, co z angielskiego bluff.

Trafiając do Francji gra uzyskała nazwę Poque. W mocno zmodyfikowanej wersji poker zdobył popularność na parowcach, które pływały wzdłuż rzeki Missisipi. W tamtym okresie gra już była znana pod nazwą poker.

Jak zmieniły się zasady gry w pokera

W połowie lat 60-tych XIX wieku pojawiły się pierwsze zapiski dotyczące 7-kartowego rodzaju pokera, który miał nazwę Stud. Ta poker gra miała poniższe zasady:

  1. Każdy uczestnik otrzymuje 2 karty zakryte.
  2. Później gracz może dobrać 4 karty odkryte.
  3. Na koniec gry uczestnik może dobrać jedną kartę zakrytą.
  4. Z tych 7 kart gracz dobiera sobie 5-kartową rękę.
  5. Pomiędzy dobieraniem kart gracz może obstawiać zakłady lub rezygnować z gry, tracąc postawione środki.

W latach 60-tych pojawił się układ strit. Z tego powodu wśród graczy przez wiele lat trwała dyskusja o umieszczeniu go w hierarchii układów. Większość graczy twierdziła, że układ z czterech asów powinien być zawsze wygrywającym i najwyższym. Inni gracze uznali, że najwyższym układem powinien być strit w połączeniu z kolorem, a 4 asy należy uznać za układ “niedżentelmeński”.

Do połowy 70-tych lat XIX wieku rozwinęło się kilka innych rodzajów gry. Często wykorzystywano talię z 53 kart, jedna z których mogła zastąpić dowolnie wybraną kartę w ręce uczestników. Oficjalny podręcznik pokera pojawia się w 1904 r. Jest to książka pod nazwą “Praktyczny poker”, autorem której jest R.F. Foster. Autor ustalił niezmienne zasady dla każdego istniejącego wtedy rodzaju gry.

Jak pojawił się poker internetowy i legalizacja pokera w Polsce

Wraz z rozwojem technologii informatycznych, zaczęła rozwijać się internetowa branża hazardowa. Gra w pokera online pojawiła się w Polsce na początku XXI stulecia. Ze względu na dużą popularność w naszym kraju dopiero w 2012 r. poker wirtualny i naziemny został całkowicie zalegalizowany.

Z uwagi na nowe przepisy prawa, wirtualne platformy pokerowe są regulowane przez organy DGOJ. Organizowanie gier w poker online na pieniądze w sieci wymaga specjalnej licencji, zezwolenia i kontrolowane jest przez Ministra Finansów zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Czym jest video poker

Wideo poker łączy w sobie jednorękiego bandytę i dobieranego pięciokartowego pokera. Rozgrywka odbywa się na zmechanizowanym automacie, który swoim wyglądem przypomina właśnie zwykłą maszyną hazardową. Aby wybrać wiarygodnego operatora hazardowego, oferującego wirtualne gry wideo w pokera, warto sprawdzić ranking top 10 kasyn online. Warto pamiętać, że aby aktywować rozgrywkę, należy zasilić jednorękiego bandytę odpowiednią ilością kredytów.