Pododdział bocheńskiego szpitala im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W Dzień Dziecka, w bocheńskim szpitalu powiatowym otwarto oficjalnie Pododdział Intensywnego Nadzoru Noworodka. W jego otwarciu wziął udział Jerzy Owsiak – pomysłodawca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To właśnie dzięki jego Fundacji pododdział został wyposażony w nowoczesny hybrydowy inkubator.

Z „Żyrafy” – jak pieszczotliwie nazwano inkubator – korzysta obecnie już drugi mały pacjent – powiedziała dr n. med. Joanna Hurkała, kierująca oddziałem noworodków z pododdziałem Intensywnego Nadzoru Noworodka w bocheńskim szpitalu.  Przeznaczony dla noworodków, które przyszły na świat nieco wcześniej, z komplikacjami, przyjął już od początku roku 90 pacjentów.

Pododdział Intensywnego Nadzoru Noworodka działa od początku roku. Radości z jego oficjalnego otwarcia oraz wyposażenia w nowoczesny inkubator nie krył dyrektor placówki – Jarosław Kycia: Udało nam się zgromadzić tutaj w szpitalu największej klasy personel. Jesteśmy najlepszą porodówka w Małopolsce, szóstą w Polsce. Wszystkie statystyki potwierdzają ciężką pracę personelu. Najlepszy personel potrzebuje jednak najlepszego sprzętu. Ten zapewniła między innymi Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pana Owsiaka, który zgromadził wokół tej pięknej idei wiele osób. – powiedział.

O tym jak kształtował się pomysł powołania Pododdziału opowiedział starosta bocheński – Adam Korta. To pomysł pana dyrektora [Kyci – przyp. MK], aby jeden z pododdziałów nazwać imieniem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podchwyciliśmy go natychmiast. Szybko został przedyskutowany przez zarząd powiatu, który jednomyślnie się do tego pomysłu pochylił. Ten pomysł, który został zaszczepiony, został przekazywany kolejnym osobom, a finał możemy podziwiać właśnie dzisiaj. Szczególnie dziękuję Jurkowi Owsiakowi i WOPŚ. Gdy grała po raz pierwszy nie spodziewaliśmy się, że będzie to przedsięwzięcie nie tylko o charakterze lokalnym, krajowym, ale międzynarodowym. 

Starosta przyznał również, że z Fundacji WOŚP, która tylko w czasie pandemii zebrała ponad 210 milionów złotych,  do bocheńskiego szpitala trafiła już pomoc rzeczowa na łączną kwotę 1,5 miliona złotych. Dobrze Jurku, że organizujesz to przedsięwzięcie. Choć czasem są głosy przeciwne, to trzeba czasem iść pod wiatr, te wszystkie środki, które trafiają do Fundacji pomagają drugiemu człowiekowi – powiedział starosta.

 

Jerzy Owsiak kilkukrotnie podkreślił, że bocheński szpital zrobił na nim bardzo dobre wrażenie.   Gdy wchodzicie do waszego szpitala to bądźcie z siebie dumni.  Jechałem tutaj 4 godziny. Słuchałem wiadomości tego co się dzieje wokół nas, co się dzieje w polityce. Osłodą jest to , że jedziemy do was i że to wszystko u was styka, wszystko chodzi. Możemy różnić się poglądami, ale… gdy rodzi się dziecko, nikt się nie będzie zastanawiał czy jesteśmy tacy, siacy czy owacy. Kiedy ktoś będzie seniorem, nikt nie będzie się zastanawiał czy ty możesz się położyć na to łóżko, czy lubiłeś orkiestrę, czy jej nie lubiłeś. Pracujemy dla wszystkich i to jest ta idea, która się zwraca – powiedział Owsiak.