Reklama

Co trzeba wiedzieć, zanim zmienimy okulary na soczewki?

Wiele osób noszących okulary korekcyjne podejmuje decyzję o zamianie ich na soczewki kontaktowe lub o naprzemiennym noszeniu okularów i soczewek. Decyzja ta podjęta może być rozmaitymi względami. Dla wielu osób noszenie soczewek jest wygodniejsze, zwłaszcza podczas uprawiania sportu. Ponadto soczewki mogą zapewnić ostrzejsze widzenie w całym polu, podczas gdy noszenie okularów może wiązać się gorszym widzeniem peryferyjnym. Be względu na przyczyny, zamieniając okulary na soczewki należy pamiętać o kilku istotnych zasadach dotyczących dopasowania odpowiednich soczewek kontaktowych, a także ich właściwego użytkowania.

Kiedy warto wymienić okulary na soczewki kontaktowe?

 

Zamiana okularów korekcyjnych na soczewki kontaktowe bardzo często podejmowana jest przez osoby uprawiające sport i prowadzące aktywny styl życia. Wykonywaniu wielu aktywności towarzyszyć może obawa o zsunięcie okularów i ich uszkodzenie. Ponadto noszenie okularów może być niewskazane przy wykonywaniu niektórych dyscyplin sportowych. Noszenie okularów jest niekiedy problematyczne – gdy sporo czasu spędzamy poza domem i towarzyszy nam niesprzyjająca aura, okulary mogą parować i pokrywać się kropelkami wilgoci. Noszeniu soczewek kontaktowych nie towarzyszą takie niedogodności. Biorąc pod uwagę te i inne względy, niektóre osoby decydują się zamienić okulary korekcyjne na soczewki kontaktowe, inni korzystają zamiennie z obu tych form korekcji wzroku.

Czy recepta na okulary jest taka sama jak na soczewki?

 

 

Nie można bezpośrednio przekonwertować receptę na okulary na receptę na soczewki kontaktowe. Podobnie, nie można przekonwertować recepty na soczewki kontaktowe na receptę okularową. Nie można i nie należy używać recepty okularowej, aby spróbować samodzielnie obliczyć parametry optyczne soczewek kontaktowych. Należy również zauważyć, że nie każdy, kto potrzebuje okularów może również nosić soczewki kontaktowe. Niektórzy ludzie mają wrażliwe rogówki lub inne powikłania związane z oczami i po prostu nigdy nie będą w stanie dostosować się do noszenia soczewek. Dlatego nie warto podejmować decyzji o zakupie soczewek kontaktowych na własną rękę. Zalecane jest wykonanie odpowiednich badań przez specjalistę optometrystę.

O czym pamiętać, zamieniając okulary na soczewki?

 

Osoby zaczynające nosić soczewki kontaktowe muszą pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jedną z najistotniejszych zasad jest wypracowanie nawyku częstego mycia rąk – jest to konieczne podczas zakładania i zdejmowania soczewek. Równie ważne jest utrzymanie soczewek w czystości. Używając soczewek jednodniowych nie musimy się martwić o ich czyszczenie – po zdjęciu musimy wyrzucić soczewki. Jeśli jednak nasz wybór padł na soczewki o dłuższym trybie noszenia, które mogą być używane wielokrotnie, to należy pamiętać o ich czyszczeniu po zdjęciu z oczu i przechowywaniu w odpowiednich pojemniczkach z płynem.

Zawsze należy pamiętać, że soczewki dedykowane są konkretnie lewemu i prawemu oku i nie należy ich zamieniać –  soczewki te mogą różnić się mocami optycznymi. Kolejna istotna rada – stosujmy soczewki kontaktowe zgodnie z ich przeznaczeniem. Soczewki jednodniowe możemy nosić maksymalnie przez cały dzień, po czym należy je zdjąć i wyrzucić. Nigdy nie wolno zakładać ich ponownie. Soczewki o dłuższym trybie noszenia można stosować wielokrotnie, zdejmując je na noc, o ile nie są przeznaczone do noszenia w trybie całodobowym. Nigdy nie należy jednak nosić ich dłużej, niż określa to producent.

Osoby decydujące się na zamianę okularów na soczewki zastanawiają się, gdzie można dokonać zakupu soczewek? Godne polecenia są duże sklepy, oferujące szeroki wybór soczewek znanych producentów. Takim sklepem jest https://www.alesoczewki.com/ , w którym wysoka jakość produktów idzie w parze z atrakcyjnymi cenami. A poza soczewkami można w nim nabyć także płyny do czyszczenia soczewek, środki do dezynfekcji rąk czy pojemniczki na soczewki.